Valček: Investigatíva sa nedá robiť bez statočných policajtov či sudcov

| 17. nov 2018 o 20:30 | sme.sk |

Redaktor denníka SME Adam Valček.(Zdroj: SME - Marko Erd)

Keď vidím svoje deti, spomeniem si na Jána, že mu to nebolo dopriate, vyznala sa novinárka Makarová.

BRATISLAVA. Slzy dojatia, ale aj opakované a dlhé standing ovation. V deň 29. výročia Nežnej revolúcie sa v sobotu v bratislavskej Refinery galery už po jedenástykrát odovzdávali ocenenia Biela vrana.

Od roku 2008 ich udeľujú mimovládne organizácie Aliancia Fair-Play a Via Iuris.

Tento rok ocenenie Biela vrana dostali investigatívni novinári na čele so zavraždeným Jánom Kuciakom, ktorý ho dostal in memoriam.

Medzi ocenenými bol Kuciakov šéf z portálu aktuality.sk Marek Vagovič, reportér denníka SME Adam Valček, reportérka denníka N Monika Tódová, bývalé redaktorky týždenníka Trend Zuzana Petková a Xénia Makarová a česká investigatívna novinárka Pavla Holcová.

Na slávnostnom podujatí sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska a veľvyslanci USA Adam Sterling, Veľkej Británie Andrew Garth a Holandska Henk Cor van der Kwast.

Makarová: Je mi ľúto, že mu neboli dopriate deti

Tohtoročné odovzdávanie ocenení sa nieslo v duchu odkazu Jana Kuciaka, ktorý bol zavraždený spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou 21. februára.

"Vždy keď vidím svoje deti, tak si spomeniem na neho, lebo mu to už nebolo dopriate," povedala v emotívnom medailóne na adresu Kuciaka Makarová. Svoj príspevok kvôli dojatiu musela viackrát prerušiť.

Investigatívneho novinára so snúbenicou iba tri mesiace pred svadbou podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania zastrelil bývalý policajt Tomáš Szabó. Hlavný objednávateľ vraždy je stále neznámy.

Aj politici podľa Kuciakovho bývalého šéfa Vagoviča nesú nepriamu zodpovednosť, že mu "niekto zavesil terč na krk".

Investigatívni novinári boli podľa organizátorov podujatia ocenení práve preto, že pokračujú v práci zavraždeného novinára, ktorý odhaľoval hlavne prepojenia medzi vplyvnými podnikateľmi a politikmi.

"My si robíme len svoju prácu," povedala v tejto súvislosti Petková. V súčasnosti je šéfkou Nadácie zastavme korupciu.

Investigatíva by sa však podľa Valčeka nedala robiť, keby na Slovensku nebolo aj mnoho statočných vyšetrovateľov, sudcov či podnikateľov, ktorí si "tiež zaslúžia našu podporu".

"Viem, že nás mnohí nemáte radi," pokračovala Tódová. "Pán prezident vie o tom svoje, už dva týždne chcem od neho nejaké odpovede," dodala, čím rozosmiala publikum.

"Monika akonáhle to dostaneme, máte to v rukách. Čakáme ešte na jeden papier," nedal sa v humornej reakcii na ňu Kiska.

Kiska: Práca novinára je poslanie

"Práca novinára je poslanie. Klobúk dole," vzdal hold oceneným novinárom prezident.

Novinári to podľa neho majú ťažké nielen s politikmi, ktorých kontrolujú, ale aj s najbližšími. "Za ich prácu ich kritizuje rodina, že prečo to robia," priblížil.

V tejto súvislosti mnohí ocenení novinári v svojich príhovoroch ďakovali hlavne svojim partnerom a rodinám za podporu pri ich práci.

O dobrú náladu zúčastnených sa svojimi živými vstupmi spred Úradu vlády a komplexu Bonaparte, kde stále aj po odsúdení podnikateľa Ladislava Baštrnáka býva expremiér Robert Fico, postaral herec Juraj Kemka.

Hudobne podujatie spestril raper vec a speváčka Jana Kirschner. Práve na odovzdávaní cien zaspievala svoju najnovšiu pieseň Dunaj.

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (1)

 • Guest (Dalibor Kotacka)

  Ošúchaný slogan z amerických kriminálok--"my si len robíme svoju prácu " , tak to naozaj mohlo pobaviť aj amerického veľvyslanca Sterlinga (kde by ten nechýbal ). Monike Tódovej a Kiskovi nechýba humor, hoci v pozadí je tragická smrť novinára.
  No a čerešničkou na torte musel byť Kemka !!
  Novinárov by mohli viac zaujímať "prešľapy " prezidenta , mohli by k debatám pozvať aj viac a onakvejších zabávačov .Kiska je vlastizradca a trepe a prečíta len to , čo mu poradí jeho "hlavný" radca . A to jeho "sexi" vzdychanie pri príhovoroch musí nutne vzrušovat Tódovú a aj Cséfalvayovú.
  Pán súdruh prezident--aj mne je ťažko z Teba a Tvojich radcov a moji príbuzní tým veľmi trpia tiež.
  Práca prezidenta je šaškovanie--klobúk dole !!!

You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Valček: Investigatíva sa nedá robiť bez statočných policajtov či sudcov

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners