Kočner si so sudcami písal aj o existenčných sporoch Milana Fiľa. Ten ich potom vyhrával jeden za druhým

Milan Fiľo v novembri vypovedal na súde o zmenkách Markízy. V spore o akcie ružomberských papierní zatiaľ ani jeden z nich nevypovedal pred súdom. Fiľa nikdy nepredvolali a Kočner sa podľa záznamov z Threemy angažoval z pozadia. Foto - TASR| e.dennikn.sk | Veronika Prušová | Ivan Haluza | včera 23:00 |

Milan Fiľo v novembri vypovedal na súde o zmenkách Markízy. V spore o akcie ružomberských papierní zatiaľ ani jeden z nich nevypovedal pred súdom. Fiľa nikdy nepredvolali a Kočner sa podľa záznamov z Threemy angažoval z pozadia. Foto – TASR

  • Žaloby spochybňujúce privatizáciu ružomberských papierní sa priamo Kočnera netýkali, aj tak sa o ne veľmi zaujímal.
  • V Threeme spomína aj vplyv Zoroslava Kollára. Milan Fiľo akékoľvek ovplyvňovanie sudkýň odmieta, tvári sa ako obeť. Na súde však vyhrával. 

„Metla to j…e v decembri. Rozhodne na prvom pojedku,“ napísal v polovici októbra 2017 Marian Kočner bývalému sudcovi Vladimírovi Sklenkovi.

Reč bola o jednej zo štyroch žalôb, ktoré už od roku 2016 znepríjemňovali život ružomberskému multimilionárovi Milanovi Fiľovi. A ten v decembri na prvom pojednávaní aj súd skutočne vyhral.

Kočner, ktorý pochádza z Ružomberka, sa o kauzu určite nezaujímal preto, že mu záležalo na osude papierní a ich bývalých zamestnancov. Tí totiž práve stoja proti Fiľovi a snažia sa už roky spochybniť privatizáciu jeho dodnes najhodnotnejšej firmy – ružomberskej celulózky Mondi SCP.

Na súde sa domáhali vydania pätnástich percent akcií firmy Eco-Invest, cez ktorú Fiľo počas mečiarovskej privatizácie získal celulózku.

Vydanie sedminy akcií firmy zamestnancom prikazovala Fiľovi pôvodná privatizačná zmluva, ktorej znenie tak doteraz nenaplnil.

Ak privatizér nevydá akcie aspoň dodatočne, chcú za ne žalobcovia primeranú náhradu škody. V jednej zo žalôb dokonca chceli, aby súd určil, kto je majiteľom akcií spoločnosti Eco-Investu. Pre Fiľa je to extra nebezpečné, lebo právnici bývalých zamestnancov tým spochybňujú celú privatizáciu celulózky.

Podobným žalobám čelil Fiľo už pred desiatimi rokmi, ale na Okresnom súde v Ružomberku. Vyhral. Unavuje ho neustále presviedčanie, že všetky záväzky z mečiarovskej privatizácie má urovnané. Zamestnanci však tvrdia, že oni chcú len to, k čomu sa v privatizačnej zmluve zaviazal – chcú svojich 15 percent akcií Eco-Investu.

Ich odhad je, že ak by ich mal Fiľo odškodniť, tak by ho to stálo takmer 90 miliónov eur. V žalobe o určenie majiteľa akcií mohol pritom prísť o to najcennejšie, teda ružomberskú celulózku.

Z Eco-Investu je dnes Eco-Investment a patrí mu nielen polovica celulózky SCP, ktorú vlastní s juhoafrickým koncerom Mondi, ale aj vyše desiatka ďalších podnikov s celkovo až vyše 7-tisíc zamestnancami. Pod spoločnosťou už nie sú iba podniky z papiernictva, ale aj z potravinárstva či telekomunikácií.

Milan Fiľo bol v novembri na súde o zmenkách Markízy ako svedok. V spore o akcie ružomberských papierní zatiaľ ani jeden z nich nevypovedal pred súdom. Fiľa nikdy nepredvolali a Kočner sa podľa záznamov z Threemy angažoval z pozadia. Foto – TASR

Žiadni hrdinovia

Na súde tak na jednej strane stál jeden z najbohatších Slovákov a skupina vyše 700 bývalých zamestnancov papierní spojených v občianskom združení Ružomberský papier.

Hneď v úvode treba podotknúť, že za združením stojí bývalý šéf Fondu národného majetku Štefan Gavorník, ktorý pri divokých mečiarovských privatizáciách stál a nezabránil im.

Združenie zastupuje aj advokát Pavol Korytár, ktorý zase v minulosti spolupracoval s Kočnerom. Boli spolu v orgánoch Weltenu, developera golfového areálu v Báči. Za spôsob, akým sa ho Kočner zmocnil, je obvinený, a to za poškodzovanie veriteľa.

Spoločné záujmy mali aj v ďalšej známej kauze Glance House. Korytár priznáva, že Kočnerovi ponúkal riešenie, ktoré by podľa neho uspokojilo banky aj klientov projektu bytovky. Mafián na jeho návrh nepristúpil.

Právnik Korytár sa kontaktmi na Kočnera netají. Poznajú sa od roku 2004, tykajú si. Spoločne sa bavili aj o žalobách proti Fiľovi.

Dnes je však podľa neho podstatné ukázať, či poprivatizačný spor o akcie Fiľovej spoločnosti bol posudzovaný na súdoch naozaj nezávisle a spravodlivo.

Občianske združenie Ružomberský papier sa so sťažnosťou už obrátilo aj na súdnu radu a verí, že mu v tom pomôžu aj informácie o komunikácii sudcov z Threemy. Tie by mali byť dôkazom ovplyvňovania viacerých bratislavských sudcov.

Threema pritom naznačuje, že okolo Fiľových sporov sa údajne pohyboval aj ďalší mimoriadne vplyvný hráč Zoroslav Kollár.

Argument s ovplyvňovaním súdov zo strany oponentov však vo svoj prospech používa aj Fiľo. Vidí sa ako obeť, hoci v konečnom dôsledku súdy uzatvárajú spory v jeho prospech a jeho privatizačný záväzok naozaj naplnený nebol – zamestnanci akcie nemali a nemajú.

Fiľovou optikou

Korytárove kontakty aj detailné znalosti súdneho prostredia dokazuje aj spôsob, ako svojich klientov zastupoval. Žaloby zamestnancov prijal súd prakticky naraz, v priebehu 9 minút. Pôvodne ich bolo päť, no jednu stiahli. Takto sa správajú žalobcovia, ak chcú, aby o ich spore rozhodoval spriaznený sudca.

Aj preto mohol Fiľo od začiatku tvrdiť, že žaloby vnímal ako nástroj, ktorým sa Korytár a Gavorník snažili naňho vystupňovať tlak. Ich jediným motívom je vraj osobný prospech, a to cez mimosúdne vyrovnanie.

Napokon, advokát Korytár sa netají tým, že Fiľovi zmier ponúkli.

Korytár verejne priznal, že sa so zamestnaneckým združením dohodol na odmene 20 percent z vysúdenej sumy. Uvedomuje si, že nielen pre kontakty s Kočnerom jeho povesť nie je najlepšia. „V kauze SCP je pozícia mojich klientov spravodlivá,“ vracia debatu k ružomberskému prípadu.

Protestné zhromaždenie bývalých zamestnancov papierní pred úradom vlády v novembri 2016 v Bratislave. Na snímke vpravo je advokát Pavol Korytár. Foto – TASR

Najskôr to Korytárovi vychádzalo

Ak by sa teda Kočner snažil ovplyvniť rozhodovanie súdov v Korytárov prospech, nebolo by to prekvapením. Spočiatku totiž začal Fiľo na súde prehrávať.

Sudkyňa Zuzana Moťovská Dobošová vydala v septembri 2016 prekvapivé neodkladné opatrenie. Zablokovala ním akcie Eco-Investu a snažila sa zabrániť aj jeho cezhraničnému zlúčeniu do novej spoločnosti Eco-Investment. Vyzeralo to, ako keby „metla“, ako ju Kočner prezýval, rozhodovala so zámerom pomôcť záujmom Korytára.

Pre Fiľa nepríjemné neodkladné opatrenie vydala aj „trúbka“, čo bola zase prezývka pre sudkyňu Andreu Hrnekovú.

Fiľo spätne hovorí, že o tom, že Kočner sa snaží ovplyvňovať jeho súdne konanie, sa dozvedel až z nedávneho článku Hospodárskych novín.

„Už v minulosti sme však nadobudli dojem, že priebeh sporov vykazuje znaky nezákonnosti, preto sme sa rozhodli riešiť rady našich advokátov, ktorí upozorňovali, že neštandardný priebeh sporov môže byť daný tým, že tretie osoby uplatňujú z pozadia svoj vplyv v neprospech Milana Fiľa,“ reagovala Fiľova firma.

Fiľa v tom čase zastupovala aj Eva Timár Myjavcová, ktorá bola správkyňou konkurznej podstaty v kauze Glance House aj Welten, pričom niektoré jej rozhodnutia v týchto prípadoch pomohli Kočnerovým záujmom. Aj jej zaistila polícia vlani v lete mobil. O jej prepojení na Kočnera dnes už teda nie sú žiadne pochybnosti.

Prečo sa na začiatku stala súčasťou tímu Fiľových právnikov? Spoločnosť to vysvetľuje tým, že dali na radu partnerov a známych. Keď dostali echo, že advokátka môže byť spojená s Kočnerom, tak s ňou spoluprácu ukončili. A zrazu začal Fiľo súdy vyhrávať.

Náhoda? Fiľovi ľudia to vysvetľujú tým, že zabrali právnici.

Výhybka prehodená

Lenže radosť z blokovania Fiľových akcií cez neodkladné opatrenia nemohla medzi bývalými zamestnancami papierní dlho trvať.

Keď sa nimi snažili zabrániť cezhraničnému zlúčeniu Eco-Investu so svojou českou dcérskou spoločnosťou Eco-Investment, neboli úspešní. V kľúčovom období, keď sa zlučovanie dialo, sa totiž neodkladné opatrenie nepodarilo spoločnosti doručiť.

Dnes už teda Fiľova hlavná firma funguje ako Eco-Investment a namiesto Ružomberka sídli v Prahe. Čiakoľvek schopnosť vyvíjať tlak na Milana Fiľa cez slovenské súdy tak významne klesla.

Okrem toho 23. decembra 2016, teda deň pred Vianocami, senát Krajského súdu v Bratislave rozhodol o zrušení prvého neodkladného opatrenia.

Predsedníčkou senátu bola Andrea Haitová, ktorej tiež polícia zaistila mobil a tiež sa v Kočnerovej Threeme hojne spomína. Zrušené bolo potom aj neodkladné opatrenie vydané sudkyňou Hrnekovou.

Nie je isté, ako dlho sa Kočner o žaloby zaujímal. Zaistená komunikácia z Threemy zachytáva jeho správy od septembra 2017. Vtedy sa ho sudca Sklenka opakovane pýta, či sa už stretol s Korytárom.

Začiatkom októbra mu Kočner píše, že už s Korytárom bol. „Výhybka prehodená

Leave your comments

0
terms and condition.

Comments (1)

  • Guest (Dalibor Kotacka)

    To čo je preboha za PRASA ???

You are here: Home Home Slovenské kategórie Dokumenty Externé Kočner si so sudcami písal aj o existenčných sporoch Milana Fiľa. Ten ich potom vyhrával jeden za druhým

Contact


e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Our partners