Svedok v Dobytkárovi vypovedá, že aj dotácia pre sudcu Trubana bola protekčná

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Monika Tódová | 9. augusta 2020 |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Trubana bude v pondelok vo veci nevzatia Norberta Bödöra do väzby a možnej zaujatosti v kauze vypočúvať etická komisia súdnej rady.

Sudca Špecializovaného trestného súdu a jeho bývalý predseda Michal Truban nedostal dotáciu na penzión Altmayer v Banskej Štiavnici od Pôdohospodárskej platobnej agentúry v roku 2018 náhodou.

Vypovedá tak hlavný svedok v kauze Dobytkár a bývalý šéf sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada, podľa ktorého aj táto dotácia bola vybavovaná. Kodada od začiatku celej kauzy spolupracuje s políciou.

Vo svojich výpovediach 5. mája a 28. júla tento rok Kodada povedal, že na žiadosť právnika Jána Gajana, ktorý je v kauze tiež obvinený, bol za šéfom PPA Jurajom Kožuchom (aktuálne vo väzbe), aby Trubanova rodina, na ktorú je penzión napísaný, určite dostala dotáciu.

Z výpovede nevyplýva, že by v prospech toho intervenoval priamo Truban alebo že by o tom vedel. Aj jeho polícia koncom júla – už po tom, čo vo veci sám rozhodoval – vypočula a akúkoľvek intervenciu odmietol.

Nevzal Bödöra do väzby

Truban ako sudca pre prípravné konanie v Dobytkárovi rozhodoval o vzatí do väzby podnikateľov Petra Kubu a Norberta Bödöra. 5. júla Truban rozhodol tak, že Kubu vzal do väzby, ale Bödöra nie.

Ministerka Kolíková chce sudcom zrušiť imunitu na rozhodovanie

Foto N - Tomáš Benedikovič| 7. augusta 2020 | Veronika Prušová | dennikn.sk |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerka spravodlivosti plánuje zmeniť ústavu tak, aby už sudcovia nemohli beztrestne rozhodovať v rozpore so zákonmi a čeliť za to len disciplinárnemu konaniu. Proti nej sa však zdvihla veľká vlna odporu nie len spomedzi sudcov.

Predstavte si, že sudca vydá platobný rozkaz tam, kde nemá. Alebo kontumačný rozsudok. Čo s tým? Aj na takúto otázku museli odpovedať kandidáti na predsedu Špecializovaného trestného súdu počas nedávneho výberového konania.

Otázku asi málokto čakal. S riadením špecializovaného súdu nemá veľa spoločné. Ale fakt, že sa o to členovia výberovej komisie zaujímali, je dôkazom, ako veľmi táto téma medzi sudcami žije. Len pred pár dňami sa totiž skončilo pripomienkové konanie k novele ústavy, ktorou by sudcovia mali prísť o jednu zo svojich najdôležitejších výsad – o imunitu na rozhodovanie.

Favorit na predsedu špecializovaného súdu nemá dokonalú minulosť, ale bol by dobrou voľbou

Ján Hrubala. Foto - Ján Krošlák| 3. augusta 2020 | Roman Pataj | dennikn.sk | 

Ján Hrubala. Foto – Ján Krošlák

Ministerka spravodlivosti sa musí rozhodnúť, či sú dávne zlyhania dôvodom na koniec kariérneho rastu.

Špecializovaný trestný súd, ktorý má súdiť najťažšie kauzy, bude mať nového predsedu. Ten doterajší totiž pred výberovou komisiou dopadol najhoršie spomedzi všetkých prihlásených. Michal Truban skončil až tretí. Keďže sa s ním spájajú viaceré pochybnosti, je prakticky isté, že ministerka spravodlivosti (tá podľa zákona definitívne vyberie meno nového predsedu, pričom hlas komisie je len poradný) si vyberie jedného z úspešnejších uchádzačov. Sú nimi Trubanovi terajší podriadení Ján Buvala, ktorý skončil druhý, a víťaz Ján Hrubala.

Nech si Mária Kolíková vyberie ktoréhokoľvek z tejto dvojice, neurobí chybu. Za normálnych okolností by preto nemala dôvod na poradí nič meniť a vybrala by si Hrubalu.

Dvom advokátom, ktorí si vymenili s Kočnerom stovky správ, pozastavili výkon advokácie

David Lindtner| aktuality.sk |16.7.2020 | tasr |

David Lindtner, Zdroj: TASR

Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory (SAK) vo štvrtok pozastavilo výkon advokácie dvom advokátov s iniciálami E. T. M. a D. L.

Komora zároveň vyčiarkla zo zoznamu advokátov advokátku S. P. odsúdenú za trestný čin. TASR o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Podľa našich informácií má ísť o Evu Timár Myjavcovú a Davida Lindtnera. Obaja si písali s Marianom Kočnerom, ktorý je neprávoplatne odsúdený v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a tiež obvinený z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. 

„Po doručení potrebných podkladov od orgánov činných v trestnom konaní a samotných advokátov o vznesení obvinenia z trestného činu a zamietnutí sťažnosti proti jeho vzneseniu, ako aj ich osobnom vyjadrení pozastavila komora výkon advokácie dvoch advokátov s iniciálami E. T. M. a D. L.,“ uviedla hovorkyňa. V ďalších dvoch prípadoch predsedníctvo komory nepristúpilo k pozastaveniu výkonu advokácie.

Vyhlásenie predsedu Súdnej rady SR k porovnávaciemu prehľadu EÚ v oblasti justície z roku 2020

fotka| sudnarada.gov.sk | 12.07.2020 |

prof. JUDr. Ján MAZÁK, PhD., Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky
 
Nezávislosť slovenského súdnictva je na historicky najnižšom hodnotení
 
Európska komisia  zverejnila 10.júla 2020 porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície z roku 2020, v ktorom sa porovnáva efektívnosť, kvalita a nezávislosť justičných systémov vo všetkých členských štátoch EÚ. Podľa výsledkov  uverejneného prieskumu Eurobarometra sa  naďalej zhoršuje vnímanie nezávislosti súdnictva medzi občanmi vo viacerých členských štátoch. Do tejto skupiny patri aj Slovenská republika. Slovenská justícia  je na poslednom mieste, s dôverou spoločnosti v jej nezávislosť pod hranicou 20 percent. 
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri