Judikát roku 2017

V roku 2017 prebehol 4. ročník súťaže organizovanej týždenníkom TREND a združením Sudcovia "Za otvorenú justíciu" o cenu Judikát roka, ktorá je súčasťou súťaže o najlepšiu Právnickú firmu roka.

Dňa 25.4.2017  cenu Judikát roka prevzala  za rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 10Sza/12/2016 predsedníčka senátu a súčasne sudca spravodajca JUDr. Elena Berthotyová, PhD., s týmito slovami:

"Roky 2015 a 2016 môžeme s pokojným svedomím označiť za roky utečencov. Nie na Slovensku, ale v Európe. Rok 2016 však môžeme nazvať rokom, kedy Najvyšší súd  prijal niekoľko  prelomových rozhodnutí vo veciach azylu aj zaistenia cudzincov.

Víťazný judikát je jedným z nich. V danom prípade išlo o zaistenie žiadateľky o azyl z Afganistanu a jej troch maloletých detí a hoci zákon o pobyte cudzincov vo výnimočných prípadoch umožňuje zaistiť aj žiadateľa o azyl, ak na dosiahnutie účelu nie je možné  využiť menej  závažné prostriedky,  v danom prípade neboli splnené podmienky na zaistenie žiadateľky o azyl, pretože Oddelenie cudzineckej polície neskúmalo dostatočne alternatívy zaistenia, zaistená cudzinka totiž  deklarovala, že disponuje finančnou  hotovosťou vo výške 6.500 Eur, takže do úvahy prichádzal zloženie  peňažnej  záruky.

Naše  rozhodnutie, ktorým sme zrušili rozhodnutie o zaistení matky a jej troch maloletých   detí a nariadili sme ich bezodkladné prepustenie zo zaistenia  posiela jasný odkaz, že deti  by nemali byť postihované za imigračný status svojich rodičov (t. j. za to, že ich rodičia cestujú bez potrebných dokladov, resp. s pozmenenými dokonca falšovanými dokladmi), ani za ich predchádzajúce správanie, ktoré je vyhodnocované ako riziko úteku.

Vychádzali sme z judikatúry ESĽP, ktorá vo viacerých prípadoch  (vo veci Popov proti Francúzsku, vo veci Mubilanzila Mayeka proti  Belgicku,  Muskhadzhiyeva proti  Belgicku),  konštatovala, že  umiestnenie detí v zariadeniach, kde boli pozbavené osobnej slobody, bolo porušením čl.3 Dohovoru o právach dieťaťa a čl. 3 Dohovoru o ochrane ľudských právach a základných slobôd.

Vážená porota, vážení hostia, nominácia ale aj víťazstvo tohto judikátu,  je podľa môjho názoru dôkazom toho, že táto krajina nemôže byť na tom až tak zle,  keď zvíťazí judikát ochraňujúci   základné práva, hodnoty humanizmu a práva dieťaťa.

Rozlúčim sa s vami  slovami z 19. kapitoly 3 knihy Mojžišovej Levitikus, na dôkaz toho, že senát Najvyššieho súdu  preskúmavajúci rozhodnutia týkajúce sa utečencov a  ich zaistenia   za každým prípadom vidí  nie len právny problém, ale aj osud človeka:  Hospodin oslovil Mojžiša:  „Oznám celej pospolitosti Izraelitov a povedz:  Ak sa do vašej krajiny prisťahuje k tebe cudzinec, neutláčajte ho.  Cudzinec, ktorý sa zdržuje u vás, nech je pre vás ako domorodec. Miluj ho ako seba samého, lebo aj vy ste boli cudzincami v Egypte“. "

Celý judikát si môžete prečítať  v prílohe tohto článku.

Prílohy:
Stiahnuť tento súbor (Judikát roka 2017.pdf)Judikát roka[ ]281 Kb

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (Dalibor Kotacka)

  Pekny priklad a spravodlive rozhodnutie, len ci Vas za to slovensky narod bude mat rad a tiez, prinutite slov. vladu, aby zacala prijimat imograntov ? Jedna vec mi vsak vadi. Preco v tomto novom rezime vsetci do vsetkeho zamiesaju Bibliu a nejakeho "Hospodina" ?? Ved ak by naozaj existoval, sotva by bolo na tejto planete tolko ukrutnosti !!
  Pozdravuje imigrant, ktpreho "ludske prava" nezohrali v USA ziadnu rolu pri odvleceni od rodiny a deportacii na Slovensko. Jedna z nasich dcer este ani nebola plnoleta. Ta druha umrela 35 rocna.
  Krajsky sud v B.Bystrici v zlozeni JUDr.Deak,Babjak,Chovanko,Palaj dokonca zneuzili americke klamstva(sirene na Slovensku Martinom Butorom) na moje uvaznenie v banalnom pripade , iniciovane JUDr. Deakovou (vtedy OS Brezno) z dovodu mozneho "uteku" a skryvania sa !!
  Tu sa ukazala "mudrost" slov. sudcov, ku ktorym este pripajam mena sudcov OS Brezno JUDr. Galova, Zlocha,Gal,Sulej,Hysekova, vcetne byv.predsednicky Cvengovej. Ani jeden z menovanych sudcov sa nezamyslel nad komplexnostou mojho pripadu. Povrchnost, lajdackost a nezaujem breznianskych sudcov o ČLOVEKA je v komunite znamy, ludia vsak cusia. Tento nezaujem je vsak vseobecne rozsireny po celej republike, dolezita je iba byrokraticka sablonovitost na vsetko. Tento prispevok sa na Vas-JUDr. Berthotyova, napriek mojej kritike "Všemohúceho" nevztahuje.

 • Hosť (Ján)

  Pani Berthotyová sa zapája do politickej súťaže, ústavný súd už opakovane v jej rozsudkoch konštatoval arbitrárnosť jej rozhodnutí. Naviac porota zložená s politikou hodnotí rozsudok súdu a povyšuje sa nad ústavný súd. Pani sudkyňa už dávno nemala obliekať talár.

 • Hosť (Hosť)

  Odpoveď na: Ján

  Dobrý deň
  "arbitrárnosť" To mi je ľúto, len otázkou je kedy si sudcovia pozametajú vo vlastných radov a zbavia sa "pablbov" z odborného hľadiska ? Je absurdné, že tam sedia ľudia ktorí nemajú znalosti práva resp. majú chabé znalosti práva ?
  Len ich chráni imunita na "blbosť" taký vymenovaný je tam v zmysle hesla so CCCP na večné časy, áno v SR v bol ten systém urobený ako kópia Stali. systému.

 • Hosť (Hosť)

  Skutočný Judikát 2017 !
  Senát CDo - Negatívna dôkazná teória má v SR Zelenú ! Senát jej aplikáciu potvrdil tým, že priamo vo svojom rozhodnutí sa odvoláva t.j. použil uznesenia Krajského súdu - ktorý negatívnu dôkaznú teóriu aplikoval !

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Judikát roku 2017

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri