Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/editors-xtd/article/cache.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/plugins/editors-xtd/article/cache.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/plugins/editors-xtd/article/cache.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2
Súdna rada posiela do Luxemburgu sudcu Ivana Rumanu

Súdna rada posiela do Luxemburgu sudcu Ivana Rumanu

V roku 2014 boli Ivan Rumana (vľavo) a Daniel Hudák protikandidátmi na predsedu Najvyššieho súdu. Teraz Hudák navrhol kolegu na sudcu do Luxemburgu. Na štvrtý pokus vybrala súdna rada ďalšieho slovenského kandidáta na Všeobecný súd EÚ do Luxemburgu. Po Márii Patakyovej a Radoslavovi Procházkovi, ktorých nám vrátili, zvolili sudcu Najvyššieho súdu Ivana Rumanu.

Kandidátom na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu je sudca Ivan Rumana. Dnes ho 11 hlasmi zo 14 zvolila súdna rada. O jeho kandidatúre musí ešte rozhodnúť vláda a následne nášho kandidáta posúdi poradný výbor Rady Európy.

Súdna rada kandidáta vyberala už štvrtýkrát, post dodatočného sudcu v Luxemburgu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016. V dvoch voľbách síce vybrala, ale poradný výbor Rady EÚ kandidátov vrátil. V máji 2015 dnes už ombudsmanke Márii Patakyovej chýbali znalosti francúzštiny, čo je rokovací jazyk Všeobecného súdu EÚ. O v súčasnosti už bývalom predsedovi strany Sieť Radoslavovi Procházkovi mali zasa pochybnosti súvisiace s jeho morálnou integritou.

Navrhlo ho Združenie sudcov Slovenska

Rumanu navrhol člen súdnej rady Daniel Hudák aj Združenie sudcov Slovenska. Aj preto bol považovaný za favorita hlasovania. Väčšina členov rady z radov sudcov má totiž podporu najväčšieho stavovského združenia.

Ivan Rumana. Foto – TASR

Rumana začínal ako sudca v roku 1996 na Okresnom súde v Považskej Bystrici. Po roku prešiel na Krajský súd v Žiline, kde bol predsedom práve Rumanov navrhovateľ Hudák. Na Najvyšší súd prešiel v roku 2005 a stal sa najmladším sudcom Najvyššieho súdu. Súdnej rade pripomenul, že rozhodoval aj v kauze advokátky Márie Mešencovej. Tú chcela Slovenská advokátska komora vylúčiť potom, čo sa v záujme ochrany klienta, ktorého chceli uplatiť, aby zmenil výpoveď, stala policajnou agentkou. Rumanov senát povedal, že takto ju komora potrestať nemôže, no zároveň konštatoval, že advokát takto nemôže spolupracovať s políciou.

Člen rady Jozef Vozár povedal, že s týmto rozhodnutím zásadne nesúhlasí, a vyčítal mu, že príliš zovšeobecňuje. Ján Havlát, ktorý je tiež advokátom, s rozsudkom o Mešencovej absolútne súhlasí. Argumentoval, že ak súhlasila, že jej budú odpočúvať telefón, tak boli odpočuté hovory so všetkými jej klientmi.

Rumana má už aj krátku skúsenosť zo Súdneho dvora, kde bol od septembra 2015 na polročnej stáži. Počas nej si zdokonalil aj francúzštinu. V životopise síce neuviedol, že ju ovláda na najvyššej úrovni, ale členov súdnej rady dnes presviedčal, že je schopný odborne komunikovať. Hovorí, že ak prejde poradným výborom, tak žiadnu špeciálnu prípravu na nový post nepotrebuje. „Viem, do čoho idem,“ povedal.

Svojím vystupovaním presvedčil aj predsedníčku rady Lenku Praženkovú, ktorá verejne priznala, že ho podporila. Verí, že tentoraz už výber rady nikto nespochybní. „Je to aktívny sudca a spĺňa podľa mňa všetky kritériá,“ povedala.

Konkurencia bola silná

V hlasovaní mal Rumana silných konkurentov. Jeho hlavným protikandidátom bol bývalý predseda Ústavného súdu a bývalý generálny advokát Európskeho súdneho dvora Ján Mazák. Navrhoval ho člen rady Jozef Vozár. Ten patrí do „opozičnej“ skupiny členov rady, ktorá málokedy presvedčí väčšinu.

Mazák nebol napriek neúspechu sklamaný. Za úspech považuje už len to, že postúpil do opakovanej voľby. Napriek tomu, že to vyzerá, ako keby mal v súdnej rade „stopku“, chce kandidovať na medzinárodné posty opäť. Vysvetľuje to tým, že ako bývalý generálny advokát Súdneho dvora sa nevedel dočkať, kedy už pôjde do práce. „Boli to fantastické právnické výzvy, množstvo múdrych ľudí a veľa som sa naučil. Robíte s ľuďmi, ktorí sú veľmi korektní, robíte v prostredí, kde neexistuje slovo úplatok, korupcia,“ povedal Mazák. Láka ho pozícia sudcu Súdneho dvora. „Je to súd pre pol miliardy ľudí, je to práca, ktorú by som bol ochotný robiť aj zadarmo.“

Tretím kandidátom bol pre verejnosť takmer neznámy Michal Kučera, ktorého navrhla Slovenská advokátska komora a Notárska komora. Kučera už šestnásť rokov pôsobí v kancelárii Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. V hlasovaní získal len jeden hlas a voľbu nechcel komentovať. Poďakoval len advokátskej a notárskej komore za to, že mu prejavili dôveru. „Dúfam, že som si dnešným vystúpením ich dôveru zaslúžil,“ dodal.

Mazák: Mohol by obstáť

Rumana zaujal už v roku 2014, keď sa sám navrhol do volieb predsedu Najvyššieho súdu. Jeho protikandidátom bol Hudák a Daniela Švecová, ktorá vo voľbe aj uspela.

Na prestížny sudcovský post Rumana kandidoval po tretí raz. V júni 2016 sa kandidatúry vzdal a vysvetľoval to tým, že jeho protikandidát Ján Mazák má v súdnej rade väčšiu podporu. „Viaže významnú časť hlasov členov súdnej rady, bez podpory ktorých moja súčasná kandidatúra nie je priechodná,“ zdôvodnil svoje vzdanie. Neskôr ako dôvod svojho stiahnutia doplnil, že zdravotný stav jeho matky si vyžaduje jeho prítomnosť na Slovensku.

Dnes Mazák uznal, že aj jeho protikandidát je „spôsobilý“ uspieť pred poradným výborom Rady Európy. Ten je akýmsi „strašiakom“ pre zvolených kandidátov. „Odborne sa vyzná v problematike, o ktorej rozhoduje Všeobecný súd,“ zhodnotil Rumanu Mazák. Verí, že výberom jeho protikandidáta sa už definitívne končí voľba dodatočného sudcu, aby „Slovensko nevyzeralo v očiach Súdneho dvora ako štát, ktorý si nedokáže plniť svoje povinnosti“. Miesto slovenského dodatočného sudcu je totiž neobsadené už viac ako jeden rok.

 

Neúspešné voľby

– máj 2015: súdna rada zvolila za kandidátku Máriu Patakyovú, jej protikandidátmi bol Miroslav Gavalec a Ján Mazák;

– marec 2016: poradný výbor Patakyovú odmietol, pretože neovláda francúzštinu;

– jún 2016: Jánovi Mazákovi chýbal na zvolenie za kandidáta jeden hlas, protikandidát Ivan Rumana sa pred voľbou vzdal;

– september 2016: súdna rada zvolila Radoslava Procházku, jeho protikandidátom bol Ivan Rumana;

– december 2016: poradný výbor odmietol Procházku pre pochybnosti o jeho morálnej integrite.

 

Neskôr kandidoval opäť, v septembri 2016, keď však prešiel súdnou radou Radoslav Procházka. Jeho zvolenie už krátko po voľbe spochybnili viacerí členovia rady, ale aj mnohí odborníci. Nespochybňovali Procházkove odborné kvality. Otázne bolo, či spĺňa aj náročné morálne kritériá na taký významný sudcovský post. Poukazovali na jeho lapsusy a klamstvá v politike. Napokon sa ich slová potvrdili a poradným výborom Súdneho dvora, ktorý má dôležité postavenie pri posudzovaní kandidátov, neprešiel.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Hosť (Dalibor Kotacka)

    Ajjajáááj,
    pan JUDr. Mazak, Vy by ste pracovali v Bruseli aj "zadarmo" ?? Bola by to vraj pre Vas "pravnicka vyzva". Este nedavno ste mi napisali, ze mi v istej veci nemozete pomoct, lebo nie ste právnik. Tak ako je to vlastne ?? Ved aj prezidenta Kisku zastupujete na sude v Poprade hadam ako pravnik.
    Vyjadrili ste spokojnost s vyberom ineho sudcu, ale mali ste naozaj sance ?? Ved Sudna Rada vie o tom, co ste mi spravili v r. 2004 vo veci staznosti proti Martinovi Butorovi, s ktorym si teraz hoviete u prezidenta. VOW !!!
    Hovorite o fantastickom prostredi na europskom sude, kde nepoznaju uplatky a korupciu, fajn, tak robte nieco uzitocne v tejto oblasti tu v state, ktory Vas vystudoval. Je tu v sudnictve strasne vela spiny a pozostatkov Stalinistickeho rezimu, s cim si radovy obcan nedokaze poradit, tak do toho !!!

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Súdna rada posiela do Luxemburgu sudcu Ivana Rumanu

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri