Sudkyni Berthotyovej kolega povedal, že skončí v base

| dennikn.sk |VERONIKA PRUŠOVÁ | UTOROK 30. JANUÁRA 2018 10:49 |

Sudkyňa Najvyššieho súdu a predsedníčka výberovej komisie Elena Berthotyová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Elena Berthotyová neprezradila, kto je za slovným útokom. Do basy ju posielal sudca po tom, ako médiá zverejnili, že sa stala členkou etickej komisie. Vznikla vďaka podnetu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá sa pýta, či je správanie sa Štefana Harabina ešte vhodné.

Sudkyňu Najvyššieho súdu a členku Súdnej rady Elenu Berthotyovú slovne napadol jej kolega. Stalo sa to potom, čo médiá zverejnili informáciu, že je členkou etickej komisie Súdnej rady, ktorá sa zaoberá výkladom etických pravidiel. „Bola som napadnutá na verejnom priestranstve so slovami, že skončím v base,“ priznala v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Berthotyová meno sudcu, ktorý ju posiela do väzenia, neuviedla. Povedala aj to, že dostáva výhražné e-maily. Podala preto trestné oznámenie, a nechce sa k tejto záležitosti bližšie vyjadrovať.

Kto je za slovným útokom, ktorý sa mal odohrať začiatkom januára, nechce povedať. „Zatiaľ nenastal čas, aby som ho uviedla,“ a dodáva, že si uvedomuje, že jej chýbajú dôkazy. Priamo na mieste sa kolegu sudcu opýtala, či sa jej vyhráža. On jej pripomenul, že na to nemá dôkaz.

Na ulici bol pri tomto strete ešte jeden sudca, ktorý situáciu upokojoval. „Upozornil ho, aby to nechal tak,“ opisuje situáciu Berthotyová. O tom, čo sa stalo, informovala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, predsedníčku Najvyššieho súdu Danielu Švecovú a aj predsedníčku Súdnej rady Lenku Praženkovú.

Etická komisia pre správanie Harabina

Etická komisia má okrem Berthotyovej ďalších štyroch členov: šéfku Súdnej rady Praženkovú, advokáta Jána Havláta, sudkyňu Marcelu Kosovú a sudcu Romana Huszára. Komisia vznikla ako odpoveď na podnet ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá sa Súdnej rady pýtala, či výroky sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina sú v poriadku, alebo už za hranicou sudcovskej etiky.

Bol to práve Harabin, kto ešte ako minister spravodlivosti za HZDS v roku 2008 pri odvolávaní v parlamente povedal vtedajšiemu poslancovi Danielovi Lipšicovi: „Pôjdeš do basy ty hajzel!.“ Vyslovil to, keď popri ňom prechádzal a výrok najskôr popieral. Usvedčil ho však zvukový záznam. Následne Harabin priznal, že mu „vytiekli nervy.“

v roku 2008 sa pokúsila opozícia odvolať ministra spravodlivosti Štefana Harabina (za HZDS). Foto – TASR

 

Žitňanská sa na Súdnu radu obrátila, aby posúdila správanie sa Harabina. Pýta sa, či jeho vyjadrenia na sociálnych sietiach, mediálne výroky, či to, že na verejnosti popíjal do takej miery, že ho museli jeho priatelia pri chôdzi podopierať, je v poriadku. Ministerka chce vedieť, či to už nie je v rozpore so sudcovskou etikou.

Berhotyová hovorí, že je absolútne nevhodné, aby sudca útočil na iných ústavných činiteľov, na iných sudcov, dokonca ich označoval nevhodnými dehonestujúcimi výrokmi. „Aj sudca má právo na kritiku, dokonca aj do vlastných radov, ale musí byť vecná a vychádzať z pravdivých skutočností. Sudca nesmie urážať, ponižovať, ani sa vyvyšovať. A nesmie sa ani vyhrážať.“

Člen etickej komisie Ján Havlát hovorí, že jeho v súvislosti s jej činnosťou nikto nekontaktovať a nikto na neho ani slovne nezaútočil. On sa ku komisii ani nikdy nevyjadroval. Pripomenul, že závery komisie predložia Súdnej rade, ktorá potom rozhodne, akým spôsobom budú medializované.

Berthotyová: Je tu opäť strach

Na otázku, prečo sudcovia nedokážu vylúčiť  tých, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu, reaguje sudkyňa takto. „Je to opäť strach. Strach kompetentných podať návrh na disciplinárne stíhanie, strach disciplinárnych senátov povedať, že potiaľto áno, a odtiaľto už nie, a strach aj potrestať takého sudcu. Je tu stále strach, pretože tá druhá strana je veľmi agresívna v útokoch,“ hovorí v Hospodárskych novín.

Berthotyová v Súdnej rade presadzovala, aby jej členovia prijali čo najpodrobnejší etický kódex. Nepodarilo sa jej to. Zároveň chcela, aby v etickej komisii mohli byť ľudia mimo justičného prostredia. Ani to neprešlo. „Som presvedčená, že sudcovia žijú vo svete vlastných predstáv o tom, ako by sa mali správať, a veľmi málo počúvajú verejnosť, najmä, akého sudcu si želá, či stačí, aby mal odborné vedomosti, alebo či je, naopak, nevyhnutné, aby mal aj charakter,“ povedala.

Pingpong s Kováčikovým trestným oznámením

Okrem Žitňanskej si Harabinove verejné výroky všimol aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a podal na sudcu trestné oznámenie. Išlo najmä o jeho vyjadrenia pre Slobodný vysielač. Nepozdávalo sa mu, že niekdajší prvý muž justície spochybňuje nezávislosť súdnictva a hovorí o živých sporoch, ktoré na súdoch nie sú ešte ukončené. Vyšetrovateľ sa nimi zaoberal a vyhodnotil ich ako možné zneužitie právomoci verejného činiteľa a aj ohováranie. Prokutáror ho však zbrzdil. Povedal, že nejde o trestné činy, ale o porušenie základných povinností sudcu. Domnieval sa, že je to na vyvodenie discplinárnej zodpovednosti.

Uznesenie s týmto záverom preto putovalo na Súdnu radu. Na policajnom prezídiu tvrdili, že ho odoslali v septembri, v Kancelárii Súdnej rady však ešte v novembri tvrdili, že nič nedostali. Zároveň prisľúbili, že keď ho dostanú, budú sa ním členovia rady zaoberať. Nič také sa nestalo, pretože v januári z kancelárie spis a podanie vyšetrovateľa vrátili späť polícii. Došlo totiž ku chybe. Vlani v lete sa totiž menil zákon a Súdna rada už nemôže dávať návrh na disciplinárne konanie len na základe uznesenia o odovzdaní spisu od iného orgánu. Vyšetrovateľ mal podať podnet.

Hovorca policajného prezídia Martin Wäldl minulý týždeň potvrdil, že v najbližších dňoch by tak mal vyšetrovateľ urobiť. Svoje rozhodnutie ako aj spis pošle Súdnej rade ako podnet na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Sudkyni Berthotyovej kolega povedal, že skončí v base

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri