Prichádza ďalší pokus prebudovať Tatry na lunapark

| aktuality.sk | Jana Kubisová |

Centrum Štrbského Plesa, Zdroj: Jana Kubisová

Najvyšší súd sa už raz postavil proti výstavbe lanovky a zjazdoviek na Štrbskom Plese, ktoré by zasiahli do 5. stupňa ochrany prírody. Obec Štrba aj prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska ich však opäť pretláčajú.

Južný svah Predného Soliska je aktuálne najvyťaženejším miestom na Štrbskom Plese, húfne tam smerujú turisti a v zimnej sezóne k nim pribúdajú lyžiari.

Prevádzkovateľ strediska 1. Tatranská, a.s., (patrí pod Tatry Mountain Resorts) sa preto už dlhšie snaží stredisko rozšíriť. Zatiaľ neúspešne, boj však nevzdáva.

Modernizácia podľa prevádzkovateľa pomôže vyriešiť aj problémy s dopravou. Obec Štrba dokonca chystá kvôli projektu zmenu územného plánu. 

Neprekáža im ani fakt, že v minulosti už Lesoochranárske združenie VLK napadlo súdnou žalobou snahy o výstavbu lanovky a zjazdoviek v tejto lokalite. Najvyšší súd ochranárom vyhovel s konštatovaním, že Tatranský národný park sa stáva lunaparkom. 

Čo všetko zámer zasiahne?

Prevádzkovateľ lyžiarskeho centra vidí na Štrbskom Plese niekoľko problémov.

V stredisku je aktuálne 9 zjazdových tratí a 7 horských dopravných zariadení, ktoré spolu s reštauračnými zariadeniami v čase najväčšej návštevnosti nestíhajú a tvoria sa rady. Píše o tom v zámere zverejnenom na enviroportáli.

Riešením má byť vybudovanie nových lanoviek a zjazdoviek bez ohľadu na to, či ide o najvzácnejšie územie Tatier. 

Napríklad v Mlynickej doline, v 5. stupni ochrany prírody, kde tečie potok Mlynica, by vybudovali vodnú nádrž. Z potoka Mlynica aj zo Štrbského Plesa už v súčasnosti lyžiarske stredisko čerpá vodu potrebnú na zasnežovanie zjazdoviek.

Turisti v tejto doline chodia obdivovať jeden z najkrajších tatranských vodopádov známy pod menom Skok, ktorý má 30 metrov. Tento prírodný útvar vytvára práve Mlynica. 

„Projekt vstupuje na územie TANAPu s tretím stupňom ochrany, na lokalitu sústavy Natura 2000 – územie európskeho významu Tatry so štvrtým stupňom, do Furkotskej doliny s najvyšším stupňom ochrany, do chráneného vtáčieho územia a do jadrovej zóny biosférickej rezervácie Tatry,“ zhrnul Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK. Kapacita Štrbského Plesa podľa neho pritom už dosiahla svoj limit a nepotrebuje ďalšie lanovky ani zjazdovky.

Výhrady voči projektu sformuloval v niekoľkých podrobných bodoch, obec Štrba má iba jednu pripomienku. 

Vizuallizácia,15

Vizuallizácia, ako by malo vyzerať okolie Štrbského Plesa podľa zámeru 1. Tatranskej a.s. Zdroj: Aktuality.sk

Čo by malo pribudnúť na Štrbskom Plese podľa zámeru 1. Tatranskej a.s.:

– 3 lanovky:

1. LD1 FIS (447 metrov dlhá, 6-sedačková, prepravná kapacita 2400 osôb/h, 5 stĺpov na trase) – spojí Hotel FIS a reštauráciu Koliba – Trigan

2. LD2 Trigan (1211 metrov dlhá, 6-sedačková, prepravná kapacita 3000 osôb/h, 11 stĺpov na trase) – spojí bývalý kúpeľný dom Helios a reštauráciu Koliba – Trigan

3. LD3 Kempinski – pozemná lanová dráha – 766 metrov dlhá, prepraví 230 osôb/h (vo výbere bola aj verzia s gondolovou lanovkou) – celoročná prevádzka – spojí Grand Hotel Kempinski a bývalý kúpeľný dom Helios

 

– 6 zjazdoviek:

• 01 Krivánska – západne od existujúcej trate Furkotka

• 02 traverz Koska – prepojila by existujúce zjazdovky Solisko a Furkotka

• 03 odjazd Furkotka – v tretine by sa napojila na Furkotka odjazd

• 04 Mlynická – prislúchala by k lanovke FIS

• 05 Helios – prislúchala by k lanovke Trigan

• 06 Generál – rozšírená existujúca trať prepájajúca zjazdovky Solisko a Esíčko

 

- vodná nádrž:

- buď na ľavom prehu toku Mlynica od hotelom FIS alebo blízko pri potoku Mlynica nad hotelom FIS

 

dvojpodlažná reštaurácia Koliba - Trigan s celoročnou prevádzkou - v priestore stanice lanovky FIS a vrcholovej stanice lanovky Trigan (stoličková kapacita v reštaurácii a na terase - vyše 320)

 

- 9 trafostaníc, inžinierske siete, napojenie na kanalizáciu a pod. prislúchajúce zariadenia

Zdroj: Zámer Optimalizácia horských dopravných zariadení a dopravy na Štrbskom Plese

Štrba: Iné riešenie neexistuje

Projekt 1. Tatranskej a.s. má podporu obce Štrba, ku ktorej Štrbské Pleso od roku 2007 oficiálne patrí. Ako uvádza starosta obce Štrba Michal Sýkora, o podobnom zámere rokujú s 1. Tatranskou, a.s., už 10 rokov.

Poslanci do konca tohto roka plánujú zmeniť územný plán obce, dôvodom je práve tento projekt.

Problém prepravy lyžiarov k lyžiarskym svahom obec vníma ako naliehavý a zámer 1. Tatranskej, a.s., je jediný spôsob, ktorý je na výber, lebo z eurofondov neprišla žiadna výzva, ktorá by riešila investície do infraštruktúry. Zámer podľa starostu odľahčí dopravu a návštevníci budú môcť nechať autá pri vstupe do Štrbského Plesa. 

„Tento zámer obec podporuje a súhlasí aj so spracovaním čiastkovej zmeny ÚZP, ktorá by mala byť zapracovaná do konca tohto roka,“ uviedol pre Aktuality.sk Michal Sýkora.

Jedinou výhradou obce bola lanovka spred Grand Hotela Kempinski, ktorá by viedla ponad komunikáciu. 

„Tam podporujeme 2. alternatívu, aby chodil malý vláčik, ktorý by prevážal turistov z tohto hotela k údolnej stanici,“ uviedol starosta Štrby.

15

Turisti pri Štrbskom Plese  Zdroj: Jana Kubisová

Najvyšší súd: TANAP sa stáva lunaparkom

Lesoochranárske združenie VLK vidí problém Štrbského Plesa v niečom úplne inom ako 1. Tatranská, a.s..

Minulý rok dokonca dosiahli prelomové víťazstvo na Najvyššom súde, ktorý prvý raz rozhodol v prospech ochrany prírody na území národného parku.

Spor sa týkal udelenia výnimiek pre stavby lyžiarskych tratí na Štrbskom Plese a lanovej dráhy Interski, ktoré čiastočne zasahovali do Národných prírodných rezervácií Mlynická a Furkotská dolina, TANAP a Územia európskeho významu Tatry, vrátane piateho stupňa ochrany.

„Musíme sa jasne rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo ‚lunapark‘, ktorým sa TANAP stáva. Tieto dve veci sa na tom istom mieste vylučujú,“ konštatoval vtedy Najvyšší súd v odôvodnení rozhodnutia, ktorým vyhovel žalobe VLKa a vrátil problém okresnému súdu.

Aktuálny zámer 1. Tatranskej, a.s., však toto rozhodnutie Najvyššieho súdu nerešpektuje.

Udeľovaním výnimiek orgánmi ochrany prírody a vychádzaním v ústrety ľudským požiadavkám podľa neho strácajú rôzne stupne ochrany zmysel. Zároveň upozornil ministerstvo životného prostredia aj Štátnu ochranu prírody, že práve ich povinnosťou je vysporiadať sa s otázkou, či zachováme pre budúce generácie nedotknutú prírodu alebo zastavané územia zbavené lesov.

Vodopád Skok15

Vodopád Skok v Mlynickej doline Zdroj: TASR

Čo na to ochranári?

Projekt je aktuálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Podľa hovorcu envirorezortu Tomáša Ferenčáka je zatiaľ v počiatočnej etape.

Správa TANAPu, ktorá patrí pod Ministerstvo životného prostredia (MŽP), odporúčala nulový variant projektu, to znamená nerealizovať ho. Ministertsvo odpovedalo o čosi zložitejšie.

„Stanovisko k zámeru doručila aj Sekcia ochrany prírody, biodiverzity a krajiny MŽP. So stanoviskami ďalších účastníkov bolo zapracované do rozsahu hodnotenia v podobe špecifických požiadaviek,“ uvádza Tomáš Ferenčák s tým, že rozsah hodnotenia je verejne dostupný.

Na ťahu je navrhovateľ. „Na základe rozsahu hodnotenia musí navrhovateľ pripraviť tzv. Správu o hodnotení, ktorá bude opäť zverejnená a pripomienkovaná. Tú navrhovateľ doteraz nepredložil,“ uzavrel hovorca. 

Spoločnosť 1. Tatranská, a.s., na naše otázky neodpovedala. Riaditeľ Lyžiarskeho strediska Štrbské Pleso Peter Tomko sa ospravedlnil e-mailom, že je na zahraničnej dovolenke. Hovorkyňa Tatry Mountain Resorts Zuzana Fabianová sa tiež chystala na dovolenku. 

15

Popred Hotel Kempinski má ísť pozemná lanová dráha až k opustených budovám Heliosu Zdroj: Jana Kubisová

Zubačka ponad hlavu

Pripomienky do konania poslal aj dlhoročný horár a ekológ na Štrbskom Plese Pavol Kráľ, ktorému by pozemná lanovka išla ponad hlavu. Považuje ju za nelogickú, neestetickú a zbytočnú.

„Keď príde turista či lyžiar na Štrbské Pleso, nemá dôvod chodiť ku hotelu Kempinski. Iba ak by sa išiel pokochať jeho architektúrou. Ten, ktorý príde vlakom alebo autobusom, sa potrebuje dostať predovšetkým na turistické chodníky alebo na zjazdovku,“ čuduje sa Pavol Kráľ, ktorý v Tatrách žije už viac ako 30 rokov.

Investori podľa neho rozmýšľajú, že vláčik bude vlastne spojnica medzi plánovaným novým parkoviskom a hotelom Kempinski, no aj tak je otázne, pre koho bude slúžiť.

„Žeby hoteloví hostia päťhviezdičkového hotela zaparkovali 400 metrov od hotela a išli sa ubytovať? Tí čo zaparkujú sa potrebujú dostať predovšetkým do Areálu snov, a to je úplne iným smerom,“ uvažuje Kráľ. 

Ešte väčšej kritike podrobuje ďalšiu lanovku, ktorá by mala viesť od budúceho parkoviska do lesa na Trigan.

„Logiku má tento návrh len vtedy, ak je prípravou na spustenie výstavby novej zjazdovky na štít Patria, o ktorej podnikatelia snívajú už desaťročia. Ale to by bola poriadna facka ochrane tatranskej prírody,“ uzavrel Kráľ. 

(Pozn. V podobnom stave je aj zámer Tatry Mountain Resorts – Lyžiarske stredisko Vysoké Tatry - Starý Smokovec, v rámci ktorého chcú postaviť kabínkovú lanovku medzi Skalnatým Plesom a Hrebienkom. Navrhovateľ vypracúva Správu o hodnotení vplyvov na životné prostredie. Zámer zatiaľ nezískal podporu poslancov mesta Vysoké Tatry.)

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Prichádza ďalší pokus prebudovať Tatry na lunapark

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri