Sudcovskej rade sa do stíhania Harabina nechce. Rozhodnutie odložila a Gálov podnet vrátila ministrovi, nech rozhodne sám

| dennikn.sk | Monika Tódová |

Mečiar a Harabin. Foto N – Peter Kováč

Podľa predsedníčky Najvyššieho súdu sa sudcovská rada súdu správa k prehreškom Štefana Harabina alibisticky.

Sudcovská rada Najvyššieho súdu zatiaľ neplánuje podať disciplinárny návrh na sudcu Štefana Harabina za jeho vulgárne správanie a výroky na adresu predsedníčky súdu Daniely Švecovej alebo policajného vyšetrovateľa, ktorý obvinil konšpirátora zo šírenia extrémizmu.

Na neverejnom rokovaní, ktoré bolo v utorok a z ktorého zápisnicu v stredu zverejnili, sa dohodli riešenie problému odložiť, prípadne ho presunúť na ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).

Rada mala rozhodnúť o podnete špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, podľa ktorého sa Harabin neadekvátne vyhrážal vyšetrovateľovi, a o trestnom oznámení Daniely Švecovej na Harabina, ktoré polícia odložila s tým, že môže ísť o disciplinárne previnenie.

Na rokovaní rady boli členovia Peter Melicher, Jana Serbová, Katarína Pramuková, Jana Cisárová a Petra Príbelská. Ako hosť tam sedela aj Švecová.

Melichar členom rady povedal svoj názor, že v takomto prípade nemôžu podať návrh na disciplinárne stíhanie, že to môžu urobiť len v prípade, ak zlyhá predseda súdu vo veci týkajúcej sa rozvrhu. Podľa sudcov to vyplýva aj zo zákona. Zároveň hovoria, že ak chce, môže podať návrh niekto iný – teda minister spravodlivosti.

Švecová s tým nesúhlasila. Rada sa potom rozhodla, že im na októbrové zasadnutie predloží písomné argumenty a budú sa tým znovu zaoberať.

„Na rokovaní sudcovskej rady som bola oboznámená s názorom, že sudcovská rada nie je orgánom oprávneným na podanie disciplinárneho návrhu vo veciach, ktoré sú predmetom jej rokovania na základe podkladov postúpených ministrom spravodlivosti. Nezastávam tento právny názor. Pri takomto výklade by totiž začatie akéhokoľvek disciplinárneho konania voči sudcovi, ktorý sa dopustil konania majúceho znaky disciplinárneho previnenia, bolo vylúčené,“ povedala Švecová Denníku N.

„Svoju argumentáciu predložím sudcovskej rade, a ak sa mýlim, budem očakávať uvedenie argumentov do zápisnice z rokovania. Ak by aj napriek uvedenému sudcovská rada dospela k záveru, že nie je oprávnená zaoberať sa podaniami, ktoré jej boli predložené na podanie disciplinárneho návrhu, očakávala by som, že sa aspoň vyjadrí, či skutky, ktoré boli predmetom trestných oznámení a ktoré jej boli postúpené, považuje za akceptovateľné a správne alebo nie,“ dodala Švecová.

Rovnako rada rozhodla aj o podnete, ktorý sa týka Švecovej oznámenia a ktorý jej od policajtov poslal minister spravodlivosti Gábor Gál. „Mgr. Melicher navrhol, aby vzhľadom na podnet generálnej prokuratúry na začatie disciplinárneho konania, adresovaný kancelárii ministra spravodlivosti, ktorý je oprávnený podať návrh na začatie disciplinárneho konania, vrátil materiál ministrovi spravodlivosti na ďalší postup,“ píše sa v zápisnici.

Gál ešte nepovedal, či návrh na Harabina podá.

Sudcovská rada počas svojej existencie nikdy nepodala žiadny návrh na disciplinárne konanie.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Sudcovskej rade sa do stíhania Harabina nechce. Rozhodnutie odložila a Gálov podnet vrátila ministrovi, nech rozhodne sám

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri