Dohodnuté. Fica za sudcu Ústavného súdu vymenuje Danko

Foto N – Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Ján Mazák | 7. januára 2019 22:44 |

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu, poradca prezidenta republiky

Nový predseda Ústavného súdu môže byť vymenovaný bez Andreja Kisku aj bez nového prezidenta republiky.

Už pár týždňov počúvam o všelijakých, prevažne katastrofických scenároch pri obsadzovaní Ústavného súdu vo februári tohto roka. Dnes, keď už poznáme uchádzačov o talár sudcu Ústavného súdu, začína najhorší možný vývoj nadobúdať čitateľné kontúry. Ak sa naplní, deviati noví sudcovia budú vymenovaní až prezidentom zvoleným v marci, ktorý sa ujme funkcie 15. júna 2019.

Časť politikov jasne koketuje s myšlienkou na paralyzovanie Ústavného súdu na obdobie piatich mesiacov. Len preto, aby prezident Andrej Kiska nemohol uplatniť svoju kompetenciu vybrať a vymenovať nových členov Ústavného súdu, o ktorých by už rozhodovala nová hlava štátu.

Tieto úvahy sú len obyčajným a dosť prostoduchým zahmlievaním snahy o vyradenie nielen súčasného prezidenta, ale aj prezidenta, ktorý bude zvolený v marci 2019, z procesu menovania nových sudcov a predstaviteľov Ústavného súdu.

Po tom, čo sa o kandidatúru na Ústavný súd pokúsi aj poslanec Robert Fico, sa hmla rozptýlila. Je dohodnuté. Vymenovanie nových sudcov, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu nebude mať podľa všetkého nič spoločné ani s novým prezidentom republiky, ktorý vzíde z volieb v marci tohto roka.

Od 17. februára bude Ústavný súd bez predsedu. Nuž a predstavme si, že bez predsedu zostane až do 15. júna 2019. Teraz musím citovať ústavu. Podľa jej článku 101 ods. 7 zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta zložením sľubu. Sľub skladá pred Národnou radou do rúk predsedu Ústavného súdu napoludnie v deň, keď sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.

Ak nebude predseda Ústavného súdu, nebude ani prezident, presnejšie – zvolený kandidát zostane v pohotovostnej polohe bez možností vykonávať svoje ústavné kompetencie. Zdalo by sa, že sa dostávame do patovej situácie. Nemáme predsedu Ústavného súdu, pred ktorým by zvolený prezident zložil sľub a ujal sa tak funkcie, a nemáme teda ani prezidenta.

Žiaden pat. Iba zúfalý pokus obísť nielen úradujúceho prezidenta, ale aj budúcu hlavu štátu. Vysvetlím.

Tí, ktorí počítajú s takým vývojom a stavom, si zjavne dobre prečítali ústavu. Došli k záveru, že aj keby bol zvoleným prezidentom František Mikloško alebo Robert Mistrík, prípadne Zuzana Čaputová, aj tak by žiadnym spôsobom neovplyvnili vymenovanie nových deviatich sudcov Ústavného súdu, jeho predsedu a podpredsedu. Úradoval by niekto iný. Pozrime sa na to, prečo a kto.

Podľa článku 105 ods. 1 ústavy ak… bol zvolený nový prezident, ale ešte nezložil sľub… oprávnenia prezidenta podľa čl. 102 ods. 1 písmena s) prechádzajú v tom čase na predsedu Národnej rady.

Písmeno s) však obsahuje kompetenciu prezidenta republiky vymenovať sudcov, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu. O nových sudcoch Ústavného súdu a jeho šéfovi by teda po 15. júni 2019 rozhodoval Andrej Danko.

Historicky sme už takú situáciu, v ktorej nebol zvolený prezident, zažili. V dobrom, keď Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident vymenoval prvý Ústavný súd, jeho predsedu a podpredsedu, aj v zlom, keď vláda rozhodovala o udelení nedávno zrušených amnestií.

Zdá sa, že sa niekto pokúša využiť túto prevažne neblahú ústavnú skúsenosť spôsobom, ktorý ozaj nectí členskú krajinu Európskej únie, ktorá má v ústave napísané, že je právnym štátom. Na dosiahnutie čiastkového osobného cieľa sa chystá vyradenie Ústavného súdu na päť mesiacov len preto, aby kompetencia hlavy štátu vymenovať nových deviatich sudcov Ústavného súdu, prípadne aj jeho predsedu zakotvila, hoci len dočasne, v rukách predsedu Národnej rady.

Táto dočasnosť má ohurujúci efekt. Znamená ovládnutie Ústavného súdu na dvanásť rokov na základe rozhodnutí súčasného predsedu Národnej rady. A nový prezident, ak nebude z košiara súčasnej koalície, bude zjavne vystavený podobným nehoráznym rozhodnutiam Ústavného súdu, aké musel čítať prezident Andrej Kiska.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Dohodnuté. Fica za sudcu Ústavného súdu vymenuje Danko

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri