Harabin stále koketuje s politikou, no ostáva zatiaľ len v talári

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Veronika Prušová | 13. júna 2019 12:20 |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak bude mať podporu, vie si predstaviť sám seba ako lídra volebnej kandidátky. Ako občan chce pomôcť novému občianskemu združeniu Harabinovci – vlastenci. Od júla sa vracia na Najvyšší súd, i keď pripúšťa, že by chcel byť predsedom parlamentu.

Štefan Harabin ostáva sudcom Najvyššieho súdu, vracia sa späť do talára. No zároveň pripúšťa možné politické ambície. Sám seba si vie predstaviť ako lídra volebnej kandidátky.

Na súd by mal po prerušenom výkone funkcie nastúpiť po prezidentských voľbách, kde skončil tretí. Voľby napadol na Ústavnom súde a dva dni pred inauguráciou víťazky Zuzany Čaputovej spochybňuje jej právo ujať sa prezidentskej funkcie.

„Pani Čaputová, pre ktorú je slušnosť na prvom mieste, by sa mala k tomu postaviť a bez rozhodnutia Ústavného súdu odmietnuť inauguráciu,“ vyhlásil dnes Harabin.

Ak predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan prijme jej sľub, mal by podľa Harabina odstúpiť pre hrubé pošliapanie práv. Je presvedčený, že kým sudcovia v Košiciach nerozhodnú o jeho podnete voči voľbám, tak inaugurácia sa nesmie uskutočniť.

Dožadoval sa neodkladného opatrenia, no jedného zo siedmich súčasných ústavných sudcov namietol zo zaujatosti. Plénum tak nemohlo rozhodovať.

Pôvodne Harabin spochybňoval, že sa Robert Mistrík vzdal v prospech Čaputovej, podľa neho tak išlo o korupciu a predraženú kampaň. Teraz sa viac sústredí na spochybňovanie prenosných hlasovacích lístkov. Chce vedieť, koľko lístkov vydali primátori a starostovia a koľko takých hlasov bolo odovzdaných.

Hovorí o 300-tisíc falošných hlasoch.

Marian Kotleba a Štefan Harabin. Foto – TASR

Stranícku politiku nebude robiť

Sudcovský zákon v súčasnej podobe umožňuje, aby Harabin ako sudca mal aj politické ambície bez toho, aby sa vzdal talára. Ak sa nestane členom niektorej zo strán, ostáva sudcom. Funkcia sa mu preruší až dňom, keď je zapísaný ako kandidát. Prerušenie trvá ešte tri mesiace po voľbách.

Aj to môže byť vysvetlenie, prečo chce byť len lídrom kandidátky a „nerobiť stranícku politiku“. Vo voľbách by teda kandidoval ako nestraník. Tak ako bol nestraníckym ministrom spravodlivosti v prvej vláde Roberta Fica, keď ho tam nominoval Vladimír Mečiar z HZDS.

Zatiaľ však hovorí aj o politických plánoch len neurčito. „Som sudca, nebudem predsedom politickej strany. Viem si predstaviť, že by som bol lídrom kandidátky,“ dodal s tým, že sa vyjadrí, ak bude taká objednávka, „reálny tlak a požiadavka občanov“.

„Nerokujem so žiadnou politickou stranou,“ vyhlásil Harabin. Jeho sympatie má občianske združenie Harabinovci – vlastenci. Splnomocnencom, ako aj jedným z členov združenia sú dvaja Štefanovia Harabinovia.

Ide o sudcových synovcov, ktorí mu pomáhali aj v prezidentskej kampani. Členkou združenia je aj asistentka poslankyne Martiny Šimkovičovej Petra Demková.

Harabin na vznik združenia reagoval, že o tomto pláne synovcov vedel a že ho to teší. „Keďže si osvojili môj program z prezidentskej kampane, tak som na vznik tohto združenia hrdý,“ dodal pre Denník N. Teraz hovorí, že chce podporovať ich program na podporu chudobných rodín.

Synovec Harabin na otázku, či zo združenia vznikne strana, povedal: „Ako bude, tak bude. Závisí od objednávky. Či ľudia budú mať o takú stranu záujem.“

Na odhaľovanie busty Ľudovíta Štúra v Štúrove prišiel aj Štefan Harabin. Foto N – Andrej Bán

Nie poslancom, predsedom parlamentu by mohol byť

Ešte pred časom pritom Harabin odbíjal otázky o vstupe do politiky tým, že by bolo pod jeho úroveň ísť do iného ako prezidentského úradu. Prečo teda teraz mení názor a pripúšťa kandidatúru na poslanca?

„Povedal som niečo, čo som povedal. A vy si viete predstaviť, že volebný líder môže byť aj predsedom parlamentu?“ odpovedal protiotázkou Harabin. Má pocit, že by funkciou predsedu Národnej rady kráčal vpred a nie dozadu. „Predseda parlamentu je funkcia legislatívna, právna,“ preto to vraj nevylučuje.

Lenže vo voľbách sa kandiduje na poslanca, nie na predsedu parlamentu. O tento post sa delí víťazná koalícia. Čo teda, ak by sa ním nestal? „Som konzistentný, budem pôsobiť len v práve. Neviem, čo bude,“ reagoval.

Sám však nevidí problém v tom, že vlastne konzistentne vedie kampaň a vyjadruje sa viac ako politik než ako sudca. Je presvedčený, že vždy komentuje len to, čo je právne a čo nie je právne. Prezidenta Andreja Kisku napríklad opakovane označil za daňového kriminálnika a náčelníka pozemkovej mafie.

Tri mesiace na obnovu nezávislosti

O tom, či je správne, aby sudca, ktorý koketuje s politikou, sa bez problémov vrátil na súd, sa viedli diskusie už po prezidentských voľbách. Najmä po Harabinových útokoch na protikandidátov. Často vo vyjadreniach zavádzal, bol prichytený aj pri klamstve a šírení hoaxov.

Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková si nemyslí, že treba kvôli Harabinovi meniť zákon. Už pri diskusii po prezidentských voľbách reagovala, že práve trojmesačná lehota, keď má ešte sudca prerušený výkon funkcie, stačí na „zánik tých väzieb, ktoré sprevádzali kandidatúru vo voľbách“. Tá lehota je vraj dostatočná na „obnovenie nezávislého postavenia sudcu aj vo vedomí verejnosti“.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) oponoval: „Sudca má rozhodovať podľa zákonov, a ak má ambíciu ísť do politiky, je zjavné, že nastolené pravidlá chce meniť.“ Gál dodal, že ťažko od takého sudcu potom očakávať, aby nezaujato aplikoval zákony, ktoré prijali napríklad jeho politickí súperi.
 
Aj člen Súdnej rady Pavol Žilinčík mal jasno v téme sudca – politický kandidát. Malo by sa to podľa neho jasne oddeliť. „Aj keď ponecháme bokom excesy doktora Harabina, zvládnutie oboch rolí je extrémne náročné z hľadiska vnímania sudcovej nestrannosti a niekedy aj nezávislosti,“ vysvetlil.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Harabin stále koketuje s politikou, no ostáva zatiaľ len v talári

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri