Poďakovanie Kataríne Javorčíkovej

Katka, združenie sudcov  Za otvorenú justíciu si spoluzakladala v ťažkom  životnom období, keď  si v krátkom čase prišla o dvoch najbližších mužov tvojho  života. Partnera a otca.

Smútok nad ich stratou bol o to bolestnejší, že si bola svedkom umierania  kedysi silného Združenia sudcov Slovenska,  ktoré sa mlčky prizeralo potupnému stíhaniu sudcov za ich vyslovený názor vrátane jeho zakladateľa a čestného prezidenta.

Nedokázala si sa nečinne prizerať útokom na slušných sudcov, z ktorých sa mali stať nehodní sudcovia a  ktorých bolo treba pripraviť o česť a dôstojnosť v potupných disciplinárkach.

Ty si to justičné ticho prehlušila a hoci vnútorne zlomená a oslabená smrťou najbližších si sa postavila do čela hnutia odporu sudcov proti takejto svojvôli.

Nevieme, kde sa v tebe zobrala  tá sila, s ktorou si postavila na ustanovujúcom sneme ZOJ pred nás všetkých a predstavila si nám svoju víziu vedenia ZOJ.

Nemala si žiadneho protikandidáta, pretože nemal nikto viac sily a viery v zmenu ako ty. Zvolili sme si ťa za prvú a jedinú prezidentku združenia.

Bola to dobrá voľba.

Bola si mimoriadne aktívna v potrebe reagovať na všetko to zlo, ktoré v tom čase v justícii vládlo, v organizovaní diskusií s verejnosťou, v hľadaní spôsobov ako dosiahnuť zmeny k lepšiemu. 

Bola si kritická, ale vždy mimoriadne korektná a slušná  v diskusii. Na nikoho si neútočila osobne. Dokázala si sa zastať kolegov, nie len tých, ktorí boli disciplinárne stíhaní, ale aj tých, ktorí mlčali a svojim mlčaním pomáhali víťaziť zlu. Ľudsky si im rozumela a mala si pre nich pochopenie.  Dokázala si sa biť za všetkých, ktorí sa na teba obrátili, ak si cítila  neprávosť alebo nezmysel opatrení, ktoré sa pripravovali.

Tým, že si bola viditeľná, stala si terčom útokov. Nešetrili tvoje súkromie.  Ale ty si to so cťou ustála.     

V tvojom zdôvodnení „Prečo ZOJ“  si napísala, že chceš,  aby sa  ZOJ ako malá  skupina sudcov stala  v  súdnictve alternatívou, ktorá sa dokáže zastať šikanovaných sudcov, kritizovať zneužívanie moci a deformovanie navonok vyspelého a nezávislého súdneho systému.

ZOJ túto historickú úlohu  splnilo  aj vďaka tebe.

Nepodarilo sa nám zo  ZOJ vytvoriť združenie sudcov, ku ktorému by sa hlásili sudcovia otvorene a v hojnom počte, čo bol tvoj ďalší cieľ. Ale vzhľadom na reálie nesplniteľný.

Katka,

dnes  sa s tebou lúčime ako so sudkyňou, ktorá odchádza z  radov justície predčasne.

Katka, vždy si stála na strane spravodlivosti. Svojim príbehom v justícii a ZOJ si  ukázala, ako má  vyzerať spravodlivý sudca. Ten, kto dokáže  nasýtiť každého  hladného túžbou po spravodlivosti.

Ďakujeme

Sudcovia nezávislej sudcovskej iniciatívy ZOJ

V Galante 15.2.2019

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Zoj Poďakovanie Kataríne Javorčíkovej

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri