Reakcia ZOJ na vyjadrenie predsedníčky Súdnej rady SR k situácii v súdnictve

Dňa 13. marca 2020 členovia sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu (ZOJ) zverejnili vyhlásenie k aktuálnej situácii v súdnictve v súvislosti s trestným stíhaním a zadržaním 13-tich sudcov. Konštatovali v ňom, že v prípade preukázania ich viny  nejde o zlyhanie jednotlivcov, ale o celú sieť prenikajúcu do najvyšších orgánov súdnictva. Súčasne kritizovali pasivitu Súdnej rady SR a nič nehovoriace mediálne vyhlásenia jej predsedníčky v takejto krízovej situácii pre súdnictvo. Naznačili sme aj riešenia, ktoré by sa  pre očistu mali začať ihneď realizovať.

Na webovej stránke Súdnej rady SR je zverejnené vyjadrenie jej  predsedníčky zo dňa 13. marca 2020 k situácii v justícii, z ktorého okrem iného vyplýva, že „ situácia v justícii nie je dobrá, ale nemožno akceptovať akékoľvek prostriedky, ktorými by sa nezákonným spôsobom zasiahlo do osobnostných práv človeka a na dôvažok aj do nezávislosti justície. Predsedníčka súdnej rady zároveň sleduje dlhodobé pokusy o narušenie princípov demokratického a právneho štátu aj od niektorých budúcich vládnych politikov, čo je absolútne neprijateľné. Týka sa to najmä vyhlásení o rušení Súdnej rady SR, orgánu, ktorý bol zriadený ako záruka nezávislej justície pri vstupe do Európskej únie. Urobí všetko pre to, aby demokracia na Slovensku „nezomrela“. Obráti sa preto na európske inštitúcie, aby aj oni monitorovali aktuálne dianie v našej krajine.“

Na rozdiel od takéhoto hodnotenia situácie v justícii sme toho názoru, že nezávislosť justície a demokraciu na Slovensku nepochovávajú vyhlásenia politikov, ale závažné podozrenia postupne sa odhaľujúcej mafiánskej siete sudcov pôsobiacej na všetkých úrovniach súdov v rámci bratislavského kraja, pričom niektoré smerujú dokonca aj priamo do súdnej rady.  Práve táto alarmujúca situácia vyvoláva snahy niektorých politikov zrušiť súdnu radu ako orgán, ktorý nie je schopný zamedziť deštrukcii právneho štátu samotnými sudcami. Aj keď s týmito názormi zásadne  nesúhlasíme, rozumieme ich dôvodom. Súdna rada by mala svoje aktivity konečne zamerať na očistné procesy v našej justícii  a nie biť v Európe na poplach pre vyjadrenia politikov. V tejto súvislosti je kľúčové aj to, že v súdnej rade sú nielen zástupcovia volení sudcami, ale aj zástupcovia nominovaní prezidentkou, vládou a parlamentom. Preto nielen zástupcovia sudcov, ale aj zástupcovia za výkonnú a zákonodarnú moc sú spoluzodpovední za stav a činnosť súdnej rady; a je vecou tých, ktorí ich do súdnej rady ustanovili,  aby voči nim vyvodili zodpovednosť.

V Bratislave dňa 16. marca 2020

 

JUDr. Katarína Javorčíková

      hovorkyňa ZOJ

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Zoj Reakcia ZOJ na vyjadrenie predsedníčky Súdnej rady SR k situácii v súdnictve

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri