Prečo spoluzakladám ZOJ - K. Javorčíková
- Podrobnosti
- Kategória: Prečo ZOJ
- Uverejnené 22. december 2011
- Prečítané: 10664x
Pracujem v justícii 31 rokov, mám vek po 50-tke, cítim sa unavená a je mi veľmi smutno. Môj smútok z veľkej miery pramení zo straty Juraja a v krátkom čase po jeho odchode aj zo straty môjho milovaného otca, ale nielen z toho.
Často myslím na roky práce v Združení sudcov Slovenska, na ten obrovský entuziazmus, nadšenie, masovú základňu, veľkú podporu zo zahraničia. Bola som pri tom, keď vznikali základy demokratického súdnictva a verila som, že tento proces je nezvratný. Tá práca ma vyčerpávala a napĺňala energiou a radosťou súčasne. Mala som dlho pocit, že v súdnictve sme vytvorili silnú základňu sudcov, ktorí dokážu presadiť všetko pozitívne, čo sme videli vo vyspelej Európe. V čase keď bol prezidentom ZSS Juraj Majchrák a viceprezidentkou Soňa Minxová, bola zjednotená veľká časť sudcov, a získali sme si rešpekt a vážnosť aj v zahraničí.
A potom prišiel rok 2006 a všetko sa začalo meniť. Zo sudcovskej elity sa zrazu stali nehodní sudcovia, ktorých bolo treba vyzliecť z talára, alebo ich aspoň inak postihnúť. Združenie sudcov zostalo ticho a začala sa jeho pomalá agónia. Zo Súdnej rady sa stal zvláštny orgán, akoby pracujúci len pre jedného muža na jej čele. Ticho zostalo aj na súdoch a všetci sme čakali čo bude ďalej. Ako prvý verejne zaznel hlas sudkyne Dubovcovej, ktorá na zdesenie mnohých presne popísala, čo sa v justícii deje. Množiace sa disciplinárky vyburcovali aj ďalších, ktorí cítili potrebu aspoň morálne prísť podporiť kolegov pred disciplinárnym súdom. V roku 2009 sa narodilo „Päť viet“ a napriek útokom zo všetkých strán si pár sudcov trúflo v roku 2010 založiť iniciatívu Za otvorenú justíciu.
Prečo spoluzakladám ZOJ - J. Hrubala
- Podrobnosti
- Kategória: Prečo ZOJ
- Uverejnené 22. december 2011
- Prečítané: 10282x
1. Součástí vyspělé morálky je to, že si dokážeme sebekriticky utvářet morální postoje druhého řádu, tedy morální postoje ke svým vlastním morálním postojúm.
Tomáš Sobek
Uverejnené v „Právo a Dobro v ústavní demokracii“
Jří Přibáň. Pavel Hollander et al.
2. Kolektivní historická zkušenost středoevropského soudce, vypěstovaná v prúběhu 20. století, říká, že ten, kdo hodnotově vystrčí hlavu a bude následovat vábení transcendentna, ať již v rámci jakéhokoli režimu, o tu hlavu přijde ihned poté, co se opět změní transcendentno.
Michal Bobek
Uverejnené v „Právo a Dobro v ústavní demokracii“
Jří Přibáň. Pavel Hollander et al.
Prečo spoluzakladám ZOJ - J. Babjak
- Podrobnosti
- Kategória: Prečo ZOJ
- Uverejnené 22. december 2011
- Prečítané: 9733x
1.Výkon spravodlivosti vyžaduje splnenie viacerých podmienok, vrátane „dobrej kondície“ justície. O tom, že aj tu treba hodne naprávať, svedčia ako kritické hlasy zvonku, tak aj zvnútra.
Justícia potrebuje mnoho vecí. Aj svedomie, t. zn. vnútorný hlas, ktorý sa ozve, keď sa šlape po jej podstate; aj sudcov, ktorí si dokážu nielen vytvoriť kritický názor, ale ho tiež verejne povedať; ale aj takých, ktorí dokážu nielen kritizovať a búrať staré, ale aj vymýšľať a vytvárať nové.
Justícia je súčasťou štátu a spoločnosti, a nie ostrovom samým pre seba. Ako mocensky, tak aj názorove, musí preto koexistovať s mocou zákonodarnou a výkonnou, a tiež s občianskou spoločnosťou.
2.V záujme toho hlavného – nezávislého a nestranného výkonu spravodlivosti – sa obdobne zmýšľajúci sudcovia môžu združovať.
Občianske združenie „Sudcovia „Za otvorenú justíciu“(„ZOJ“) je pokračovateľom predošlých známych iniciatív, ako napr. Spravodlivosť otvára brány(SOB) , Päť viet a iniciatívy „Za otvorenú justíciu“ a zákonite preto na ne nadväzuje.
Prečo spoluzakladám ZOJ - E. Berthotyová
- Podrobnosti
- Kategória: Prečo ZOJ
- Uverejnené 22. december 2011
- Prečítané: 10746x
„Vláda práva je vzácnejší ideál než vláda právnických textov“ (Ronald Dworkin, Taking Rights Seriously, str. 338)
„Demokracia vyžaduje rozhodovanie, ktoré harmonizuje tak rešpekt k textu zákona.... ako aj k morálnym právam a hodnotám vrátane slobody a rovnosti. ...Demokracia však nevyžaduje servilné nasledovanie textu zákonov alebo legislatívnych materiálov.“ (Alexanedr Peczenik, On Law and Reason, str.41)
V dobe, keď autority (držitelia moci) v justícii, ale aj väčšina sudcov mlčia a nečinne sa prizerajú skrivodlivosti, ktorá je páchaná samotnými sudcami na sudcoch, je disent v podobe otvorene vysloveného a odôvodneného nesúhlasu s takýmto pošliapavaním základných hodnôt ako je spravodlivosť, sloboda slova a rovnosť, jediným prostriedkom a zbraňou v rukách tých, ktorí sú presvedčení, že hľadať a nachádzať spravodlivosť je nielen pridanou hodnotou, ale hodnotou cieľovou.
Prečo spoluzakladám ZOJ - R. Čirč
- Podrobnosti
- Kategória: Prečo ZOJ
- Uverejnené 22. december 2011
- Prečítané: 8704x
„Nepridáš sa k väčšine, keď pácha zlo“- Exodus 23,2
S občianskym združením Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ spájam nádej, že bude iniciovať a vytvárať priestor pre trvalú diskusiu o hodnotách, ktoré by mali byť cieľom organizácie a výkonu súdnej moci. Hlásim sa k obsahu „Piatich viet“ vyzdvihujúcich hodnotu slobody.
Bez slobody niet nezávislosti, bez nezávislosti niet nestrannosti a tým ani spravodlivosti. Otvorenosť justície je významným predpokladom pre získavanie a zvyšovanie jej dôveryhodnosti. Dôvera verejnosti je to najcennejšie, čím súdna moc môže disponovať.