dennikn.sk |
„Keď nášho syna pustia, my už nebudeme nažive, povzdychne si vo svojej obývačke pán Josef Šipoš, bývalý vojak z povolania a výsadkár." Touto vetou sa 17. decembra 2021 začínal článok Dušana Mikušoviča o Josefovi Šipošovi mladšom, ktorého Okresný súd v Trnave odsúdil na 20 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku. Teda domu, v ktorom býva jeho rodina. Za to, že pestoval marihuanu, z ktorej vyrábal mastičky.
Obchodovanie so zakázanou látkou vtedy 44-ročnému mužovi nedokázali. Takto prísne Šipoša potrestali len za to, že uňho našli 14 kilogramov sušenej rastliny. Z ktorej veľká časť navyše ani neobsahovala aktívnu látku THC. S niečím takým sa napríklad v Holandsku legálne podniká, o pár kilometrov ďalej na východ za to ruinujeme rodiny.
Nie je súd ako súd. Okresný súd v Trnave teraz rozhodoval opäť. Počet rokov za mrežami znížil na 15, ale trest prepadnutia domu ponechal. V praxi to znamená, že Šipošov syn a jeho rodičia prídu o bývanie, hoci dom preukázateľne postavili oni a synovi ho darovali. Súd však tvrdí, že takto mu prikazuje rozhodnúť novela Trestného zákona z roku 2011, ktorá sa uplatňuje aj pri korupčných trestných činoch.
Nie je to však také jednoznačné. Iný súd v podobnej kauze z roku 2014 odmietol uplatniť prepadnutie majetku. Bol presvedčený, že na prepadnutie majetku je potrebné skúmať, či pochádzal z trestnej činnosti. To je však vedľajší motív (parlament chcel toto ustanovenie zmeniť). Marihuanové trestné činy a ich postihy sú výnimočné v inom. V tom, že tresty za ne vyrubujú mechanicky podľa gramáže a nie podľa stupňa škodlivosti
V prípade pána Šipoša a iných marihuanových „delikventov" odsúdených na dlhoročné tresty nie je spravodlivosť iba slepá, ale rovno zmyslov zbavená. To, čo sa pred očami zväčša apatickej spoločnosti pri trestaní za drogové delikty súvisiace s marihuanou na Slovensku deje, pripomína stredovekú inkvizíciu a upaľovanie nevinných žien na hranici.
Každý deň je zlyhaním. Šipošovi nedokázali nič okrem pestovania rastliny na výrobu mastičiek, ale slovenský Trestný zákon ho tresce, ako keby vyvraždil polovicu Trnavy. Najhoršie na tom je, že podobné prípady sa opakujú, ale parlament sa oveľa intenzívnejšie venuje interrupciám ako ochrane ľudí, ktorí sa narodili a nič zlé neurobili (alebo im to aspoň nepreukázali).
Tá jeho časť, ktorá odmieta prestať nivočiť životy reálnych ľudí, sa odvoláva na boj proti drogám, ako keby bol šluk marihuany nebezpečnejší než chladená dvanástka, ktorú si dá polovica krajiny k večeri.
Hlavne nabudúce nezabudnite zasa dať nejakú smiešnu podmienku sudcovi či politikovi za branie úplatkov. Alebo si tu naozaj niekto myslí, že väčšou hrozbou než úplatné elity sú pre Slovensko ľudia ako Josef Šipoš? Každý deň, čo tento stav trvá, je trestuhodným zlyhaním každého, kto ho môže zmeniť.