domov.sme.sk | Michal Katuška, Daniela Hajčáková
Nahrávka, pre ktorú Robert Fico spochybňoval prokurátorov vyšetrujúcich korupciu,
bola zmanipulovaná. (Zdroj: SITA)
BRATISLAVA. Špeciálna prokuratúra v dnešnej podobe zanikne a s ňou vo funkcii skončí aj premiérom Robertom Ficom (Smer) nenávidený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Vládna koalícia pod vedením Smeru sa už chystá na rozsiahle zmeny vo fungovaní prokuratúry, ale aj justície, keďže sa týkajú aj súčasného Špecializovaného trestného súdu. Návrhy zákonov s týmito cieľmi by sa mali podľa informácií Juraja Šeligu z mimoparlamentnej strany Demokrati dostať na rokovanie vlády ešte do Vianoc, možno už na budúci týždeň.
Špeciálna prokuratúra dozoruje najzávažnejšie kauzy, medzi nimi aj tie, ktoré sa týkajú politikov, nominantov a blízkych ľudí Smeru z čias vlád spred roku 2020.
Ako bývalý podpredseda Európskeho parlamentu tvrdí, že Fico o svojom zámere už predbežne informoval Európsku komisiu, keďže ide o vážny zásah do fungovania právneho štátu na Slovensku.
O tom, že k takýmto konzultáciám vlády s eurokomisiou skutočne došlo, potvrdil SME zdroj z prostredia Európskej komisie. Ako prvý o tom informoval Denník N.
Fico nepovedal, že bol v Bruseli
Fico v pondelok v Bruseli avizoval, že jeho vláda pošle Európskej komisii dokumenty s podrobnosťami.
Na stretnutí s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom, ktoré vláda neavizovala, sa podľa informácií SME zúčastnili okrem Fica aj minister spravodlivosti Boris Susko a minister obrany Robert Kaliňák (všetci Smer).
Podrobnosti k navrhovaným zmenám získala Komisia zo Slovenska len v piatok predpoludním a teraz ich analyzuje.
Európska komisia zatiaľ podrobnosti návrhu nekomentuje, no plánuje preveriť, či sú v súlade s európskymi právnymi predpismi.
Aké zmeny?
Premiér si predpolie na zásahy do fungovania súdov a prokuratúry chystal už deň po vymenovaní jeho vlády koncom októbra. Počas európskeho saummitu lídrov členských krajín Európskej únie v Bruseli 26. októbra mal totiž stretnutie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.
Vláda zvažuje podriadiť súčasný Úrad špeciálnej prokuratúry pod Generálnu prokuratúru. Znamenalo by to, že prokurátori sa stanú podriadenými generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.
Ten by následne mohol napríklad zloženie prokurátorov na úrade obmieňať. O funkciu by zároveň prišiel špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
V prípade Špecializovaného trestného súdu môže podľa informácií SME dôjsť k okliešteniu rozsahu prípadov, ktoré dnes súd vybavuje.
Opozícia nemá ako zmenám zabrániť, odpor zvnútra koalície nemá odkiaľ prísť
Na zmeny zákonov, ktoré upravujú fungovanie Špeciálne prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu nie je potrebná ústavná väčšina, ktorú vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS nemá.
"Toto je vážne. Robert Fico chystá zásadný útok na právny štát," komentoval plán vlády Šimečka. K návrhu sa dostala podpredsedníčka strany Lucia Plaváková. Na tlačovej konferencii strany v piatok popoludní uviedla, že Žilinka by mohol rozhodovať, aby konkrétne prípady dozorovali ním vybraní prokurátori.
"Ak schvália návrh novely, ktorú som videla, bude to znamenať priame ohrozenie právneho štátu na Slovensku,” uviedla Plaváková.
Progresívne Slovensko vyzvalo Fica, aby vláda návrh zverejnila a sprístupnila ho tak odborníkom aj celej verejnosti. "Je absurdné, že návrh videla skôr Európska komisia než ľudia na Slovensku," komentoval Šimečka.
Nepredpokladá sa, že by zámeru Smeru mohli oponovať niektorí z jeho z koaličných partnerov.
Ešte pred voľbami sa Fico komunikovaniu zámeru zrušiť Špeciálnu prokuratúru vyhýbal a hovoril, že samotný úrad by ponechal. O zrušení v septembri naopak priamo hovoril predseda Hlasu Peter Pellegrini.
"Viem si predstaviť, že ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor splnil svoju historickú úlohu, nebránil by som sa jeho zrušeniu," tvrdil šéf Hlasu. Dodal však aj to, že by tomu prechádzala odborná diskusia.
PS, a tiež mimoparlamentní Demokrati však tvrdia, že vláda bude mať záujem presadiť zmeny narýchlo cez skrátené legislatívne konanie. To sa má podľa pôvodného účelu využívať len v situácií, keď štátu hrozia hospodárske škody, či ohrozenie ľudských práv.