Na chýbajúcu podporu vedenia sa sťažovali aj bývalí prokurátori Lipšicovho úradu.
Za posledné tri týždne premiér Robert Fico dvakrát žiadal odchod dvoch sudcov Najvyššieho súdu, ktorí sa mu znepáčili.
V marci chcel zas odvolávať predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana, čo teraz aj očakáva od budúceho prezidenta Petra Pellegriniho.
Do tretice označuje prokurátorov dnes už zrušenej špeciálnej prokuratúry za „podvodníkov a zločincov“, ktorých treba stíhať.
Otázku, či slovné útoky premiéra nedosahujú hranicu, pri ktorej je na mieste začať vyšetrovanie a prípadne aj trestné stíhanie vo veci, dostal minulý týždeň aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Odpovedi sa vyhol.
„Určite nebudem v pléne Národnej rady hovoriť o tom, že či a ako konáme alebo budeme konať,“ reagoval Žilinka, ktorý prišiel do parlamentu na hodinu otázok.
Nejde len o trestnoprávnu rovinu. Výčitka, že Žilinka sa svojich podriadených zo špeciálnej prokuratúry nikdy verejne nezastal, zaznela aj v liste, ktorý mu pred niekoľkými dňami zaslalo jedenásť z dotknutých prokurátorov.
Fico ich pravidelne označuje za „svorku prokurátorov“ z úradu, ktorý bol vraj „semenišťom porušovania ľudských práv“. V minulosti hovoril o prokurátoroch Michalovi Šúrekovi a Ondrejovi Repovi ako o gestapákoch.
Skupina prokurátorov sa v ňom pozastavila aj nad tým, na akú agendu ich preradil Žilinka na Generálnej prokuratúre po zrušení špeciálnej. Napísali, že za tým vidia pomstu.
O politických útokoch napokon hovoril v parlamente aj Žilinka, avšak našiel ich inde než v premiérových výrokoch.
Ohradil sa pri otázkach poslankyne Veroniky Remišovej (strana Slovensko), ktorá sa ho pýtala práve na čudné zaraďovanie prokurátorov špeciálnej prokuratúry na novú agendu, ktorá sa vymyká ich dlhoročnej špecializácii.
Remišová tému spojila aj s ohrozením eurofondov, keďže na presuny prokurátorov sa pýta vlády už aj Európska komisia. Slovensko by z plánu obnovy malo dostať 3,5 miliardy eur.
Remišovú upozornil, aby si z neho „nerobila voodoo bábiku a nepichala do neho svoje ihličky“.
„Tieto vaše výroky musím posudzovať za hrubý politický útok na generálneho prokurátora,“ hovoril Žilinka zvýšeným hlasom. "Hovorím to úplne otvorene, pretože poslednú dobu sa tu ohradzujete, slušnosť, neútočiť na sudcov, neútočiť na orgány, ktoré zodpovedajú za bezpečnosť tejto krajiny a do mňa ste si kopali tri roky a kopete ďalej a nikomu to nevadí. Mne to vadí."
Remišová odpovedala, že Žilinka stojí na mieste, kde má odpovedať na otázky poslancov. "Toto nie je vaša tlačová konferencia."
Žilinka im odkázal, že nebude viesť polemiku cez médiá. „Snahu o seriózny dialóg a konštruktívnu diskusiu si totiž predstavujem obsahovo, ako aj formálne úplne inak."
Na vyšetrovanie politických výrokov na adresu sudcov, prokurátorov či vyšetrovateľov sa denník SME pýtal Generálnej prokuratúry.
Odpovedala ako obvykle, že orgány činné v trestnom konaní preverujú všetky podania, o ktorých sa dozvedia "relevantným spôsobom“. Viac informácií, ako povedal Žilinka v parlamente, nebude poskytovať.
Proti Ficovým útokom na justíciu a jej predstaviteľov sa minulý týždeň ohradil šéf Najvyššieho súdu Ján Šikuta, ktorý hovoril o zásahu do nezávislosti justície a nátlaku politikov, aby podal disciplinárny návrh na sudcov Juraja Klimenta a Petra Štifta.
Fico o nich tvrdí, že boli zrejme „súčasťou partičky skupiny sudcov, ktorí mali pokyny, aby pracovali na likvidácii politickej opozície“.
Šikuta sa verejne ohradil najmä po ministerskej kontrole, ktorá žiadala vydať všetky spisy, ktoré sú na súde.
Proti Ficovým výrokom sa ohradili aj Súdna rada, sudcovská rada Najvyššieho súdu či združenie Za otvorenú justíciu.