Podľa informácií SME dopadlo hlasovanie rady v pomere 14 k 0. Na hlasovaní neboli prítomní členovia rady Ján Gandžala a Ľuboš Kunay.
Odlišné stanoviská avizovali členky rady Lucia Berdisová a Dana Jelinková Dudzíková, hoci obe hlasovali rovnako ako zvyšok rady.
Stopka nadobro
Ide o jeden z najzávažnejších dopadov na rozbehnuté kauzy, ktoré vyvolala kontroverzná novela Trestného poriadku. Ostatné kauzy, ako napríklad proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, zatiaľ dostali "len" dočasnú stopku. Stíhanie je prerušené, keďže zatiaľ ešte Ústavný súd nepovedal, či napadnutú novelu trestných kódexov odobrí alebo ju označí za protiústavnú.
Situácia Urbancovej a Dolákovej je však iná. Nesúhlas Súdnej rady s ich stíhaním za ohýbanie práva už nebude možné zobrať späť, a to ani v prípade, ak by Ústavný súd celú novelu zrušil.
Zmena, ktorú pri tomto kroku využili, sa do novely dostala na poslednú chvíľu, cez pozmeňovací návrh poslanca Smeru Tibora Gašpara.
Úprava hovorí o tom, že pri sudcoch stíhaných za ohýbanie práva je potrebný súhlas Súdnej rady do 60 dní od doručenia obvinenia. Tento mechanizmus nie je úplne nový, keďže existoval aj v minulosti, hoci s lehotou 30 dní.
Novinkou je, že novela "darovala" 60-dňovú lehotu nanovo aj sudcom, ktorí už stáli pred súdom. Denník SME na túto možnosť upozornil ešte vo februári predtým, ako novela nadobudla účinnosť.
Dôvody nepovedali
Súdna rada o dôvodoch odmietnutia súhlasu na stíhanie bližšie neinformovala. Jej predsedníčka Marcela Kosová v stanovisku odkázala len na pasáž zákona, ktorý tento postup upravuje.
"O akomkoľvek prípadnom rozhodnutí súdnej rady podľa zákona o Súdnej rade bude komunikované novinárom a verejnosti vždy až po tom, ako bude toto doručené sudcovi, obhajcovi a prokurátorovi," dodala Kosová v stanovisku.
Bližšie sa vyjadriť nevedel ani dozorový prokurátor sudcovských káuz Búrka a Víchrica Ján Hrivnák. V utorok sa síce neverejného zasadnutia rady zúčastnil, avšak rada ho o výslednom stanovisku zatiaľ oficiálne neinformovala.
Pri Urbancovej je takéto disciplinárne stíhanie vylúčené, keďže je už na dôchodku, a teda aktívnou sudkyňou už nie je.
Urbancová je však okrem ohýbania práva obžalovaná aj z korupcie, za čo ju môžu súdiť aj naďalej.
Obžaloba v kauze hovorí o tom, ako sa Urbancová za úplatky cez bratislavského sudcu Vladimíra Sklenku snažila vybaviť vybrané rozhodnutia, na ktorých jej záležalo. Sklenka je dnes kľúčový svedok v sudcovských kauzách a priznáva, ako bol v minulosti spojkou mafiánskeho podnikateľa Mariana Kočnera na súdoch.
Za ohýbanie práva dvojici až dosiaľ hrozili osemročné tresty.