Language Switcher

Vyberte váš jazyk

Podpredseda slovenského parlamentu Ľuboš Blaha na sociálnej sieti Telegram zverejnil status pod názvom „Chcú zničiť každého, kto sa vzoprel slniečkárskej totalite“. Okrem iného v statuse uviedol, že „...kriminalizujú aj Davida Lindtnera,... nasadili naňho sudkyňu Záleskú.  Milenku Tódovej., ...bola to Záleská, ktorá poslala Milana Lučanského do väzby. Na smrť. Bola to Záleská, ktorá v monsterprocese odsúdila Dušana Kováčika., ...S Davidom Lindtnerom im to nevyšlo. Zatiaľ. Chápadlá chobotnice sú stále ešte mocné.“

 

ZOJ opakovane upozorňuje, že takéto vyjadrenia vysokých ústavných funkcionárov sú v príkrom rozpore s princípmi právneho štátu, medzi ktoré patrí najmä rešpektovať a chrániť nezávislosť súdnej moci. Citovaný status podpredseda parlamentu navyše zverejnil v krátkej dobe po jednomyseľnom prijatí uznesenia Národnej rady SR z 21. mája 2024 k atentátu na predsedu vlády Roberta Fica, ktorým poslanci vyzvali všetky politické subjekty, médiá aj mimovládny sektor, aby nešírili nenávisť voči legitímnej demokratickej vláde, ako aj voči ďalším legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám, pretože výsledkom môžu byť takéto nenávistné trestné činy.

 

Napriek tomu Ľuboš Blaha ako vysokopostavený predstaviteľ zákonodarného zboru krajne neprípustným a hrubo urážajúcim spôsobom verejne škandalizuje a kriminalizuje sudkyňu v súvislosti s jej rozhodovacou činnosťou, spochybňuje jej nezávislosť a označuje ju ako súčasť „chápadiel chobotnice“. Tým ju vystavuje vysokému riziku nebezpečných útokov zo strany priaznivcov vládnucej koalície.

 

Takéto útoky sú útokmi nielen na konkrétneho sudcu, ale na celú súdnu moc. Pokiaľ sa výkonná a zákonodarná moc nedokáže zásadne vyporiadať s takýmito neprípustnými prejavmi svojich vlastných predstaviteľov, nemôže ani očakávať rešpektovanie zákona, pravidiel slušnosti a súdnych rozhodnutí od bežných občanov a podkopáva tým základy právneho štátu.

 

V Bratislave 3. júna 2024

JUDr. Katarína Javorčíková

hovorkyňa ZOJ

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.