Článok bol prevzatý z denníkn.sk
Poradca premiéra David Lindtner podáva trestné oznámenie na prokurátora Petra Kysela, ktorý v minulosti pracoval na Úrade špeciálnej prokuratúry. Dôvodom je výpoveď niekdajšieho člena zločineckej skupiny sýkorovcov, ktorá zaznela nedávno na súde.
V rozsiahlej reakcii napísal aj to, že táto skutočnosť môže zasiahnuť jeho práva v čase, keď sa o ňom uvažuje v súvislosti s verejnou funkciou. Konkrétne ide o funkciu generálneho prokurátora.
O čo teda ide?
Denník SME pred týždňom upozornil na výpoveď svedka Daniela Takáča. Ten spomenul, že Lindtner bol ešte ako sudca v kontakte so skupinou sýkorovcov. Bolo to v rokoch 2009 až 2010 a podľa svedka vtedy došlo aj k uplácaniu súčasného poradcu premiéra.
Lindtner obžalovaný z korupcie aj zasahovania do nezávislosti súdu v období, keď bol sudcom, pred týždňom na otázky SME o Takáčovej výpovedi nereagoval. Ozval sa až teraz. A to nie priamo on, ale úrad vlády. V tlačovej správe informoval, že Lindtner podáva trestné oznámenie na Kysela pre podozrenia zo zneužívania právomoci a krivého obvinenia.
Poradca premiéra podľa úradu vlády žiada, aby „príslušné orgány bezodkladne začali trestné stíhanie voči Petrovi Kyselovi. Zároveň dôrazne odmieta akékoľvek nepravdivé obvinenia a vyhlasuje, že je pripravený brániť svoju česť a povesť všetkými zákonnými prostriedkami“.
Prečo reagoval úrad a nie priamo poradca napríklad cez advokátsku kanceláriu, zrejmé nie je.
Kysel údajne naviedol svedka na výpoveď, on pri nej však vôbec nebol
„JUDr. Lindtner vo svojom podaní uvádza, že prokurátor Kysel, ktorý dozoruje spomínanú trestnú vec, mohol svedka Takáča úmyselne naviesť na krivé obvinenie s cieľom jeho diskreditácie, najmä v čase, keď sa jeho meno skloňuje v súvislosti s kandidatúrou na vysoké verejné funkcie,“ napísal úrad vlády.
Ako kandidáta na post generálneho prokurátora začali Lindtnera spomínať minulý týždeň politici Smeru, hoci súčasný prokurátor Maroš Žilinka je vo funkcii len štyri roky a zvolený bol v Národnej rade do úradu na obdobie sedem rokov. Minulý týždeň Lindtnera poslanci zvolili aj do rady verejnoprávnej STVR. V minulosti bol spomínaný aj v súvislosti s kandidatúrou na Ústavný súd, kde je voľné jedno miesto už od septembra 2023.
Ako advokát je spoločníkom v kancelárii Kallan Legal, ktorú spoluvlastní s ministrom obrany Robertom Kaliňákom a s Marcelou Saloňovou, manželkou poslanca Smeru Mariána Saloňa. Lindtner zastupuje ako advokát politikov Smeru vrátane Ľuboša Blahu, aktuálne aj extrémistu Daniela Bombica.
Lindtnera NAKA zadržala v marci 2020 pri akcii Búrka zameranej na sudcov a aj následne na jeseň toho istého roka pri akcii Víchrica. Je podozrivý, že ako sudca a predseda Okresného súdu Bratislava III sa snažil ovplyvniť rozhodnutia kolegov. On obvinenia popiera.
Výpoveď svedka Takáča zaznela na pojednávaní s obžalovaným Richardom Šulkom. V marci v tomto prípade konal Špecializovaný trestný súd v Pezinku 20. a 21. marca. V tie isté dni však pracovisko súdu v Banskej Bystrici rozhodovalo aj v korupčnej kauze bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorú Kysel takisto dozoruje.
Informácie z výpovede Takáča však prokurátor posunul kolegom na Krajskej prokuratúre v Bratislave. To, že informácie od svedka zo súdu dali preveriť, potvrdila generálna prokuratúra už začiatkom týždňa. Informovala aj o tom, že sa tak udialo z iniciatívy Kysela.
Ten odmieta, že by nejako pochybil. „Vo veci som postupoval v zmysle zákona. Nakoľko išlo o – zdôrazňujem – podozrenie z inej trestnej činnosti, ako bola pojednávaná, odstúpil som ju v tej časti na vybavenie príslušnej prokuratúre na ďalšie konanie,“ dodal v stanovisku.
Denník N oslovil vedenie generálnej prokuratúry, ako vníma podané trestné oznámenie na prokurátora. Na otázky, či nejde o snahu zastrašiť prokurátora, odpovede Denník N nedostal.
Reakcia Lindtnera sprostredkovaná úradom vlády prišla týždeň potom, čo sa médiá začali zaoberať výpoveďou svedka Takáča a pár dní potom, čo je známe, že prokuratúra jeho slová preveruje.
Úrad vlády v tlačovej správe napísal, že Lindtner považuje konanie prokurátora Kysela za porušenie zákonných povinností prokurátora a zneužitie právomoci, ktoré mu malo spôsobiť reputačnú škodu a sťažiť mu uplatnenie základných práv, vrátane práva na prístup k verejným funkciám.
Na otázky o možnej kandidatúre na generálneho prokurátora doposiaľ Lindtner nereagoval. Na otázky Denníka N, či by mal vôbec o takýto post záujem, neodpovedal.
Ako kandidát na túto funkciu sa spomína aj advokát Marek Para. Ten nepovažuje túto otázku za aktuálnu, pretože generálny prokurátor Maroš Žilinka sa funkcie nevzdal.
Lindtner v tlačovej správe svoje podozrenia voči prokurátorovi sformuloval na základe „minulých prípadov, kde sa Peter Kysel údajne podieľal na podobných manipuláciách trestných konaní, ako dokladajú uznesenia generálnej prokuratúry, výpovede svedkov v kauzách Očistec či Judáš alebo disciplinárne konania“.
Čo konkrétne mali na úrade vlády na mysli, nie je zrejmé.
Útoky pokračujú aj po zrušení ÚŠP
V minulosti Kysel pochybil v kauze Judáš, keď príliš dlho rozhodoval o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby. Špeciálny prokurátor Lipšic to vyriešil dohovorom.
Politici Smeru sú na kauzy Judáš a Očistec citliví. Týkajú sa korupcie na najvyšších miestach polície v období rokov 2012 až 2018, keď bol policajným prezidentom Tibor Gašpar, dnes podpredseda parlamentu za Smer.
Práve pre tieto kauzy ešte v opozícii predstavitelia Smeru spochybňovali prácu prokurátorov špeciálnej prokuratúry vrátane Kysela. Opakovane na nich útočili. Neskôr sa k útokom pridal aj Lindtner a vystupoval s predstaviteľmi Smeru na tlačových besedách.
Kysel bol jedným zo svedkov v prvom korupčnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Vypovedal o okolnostiach, ako mu Kováčik odňal spis Jozefa Reháka, za ktorého ututlanie zobral úplatok. Jeho svedectvo vnímal Kováčik citlivo. V záverečnom slove povedal, že mu ho je ľudsky ľúto a nikdy ho nepovažoval za chlapa.
„Nikdy som nemal vysokú mienku o vašom charaktere, nepovažoval som vás za chlapa a ani vás nepovažujem za chlapa a je mi vás naozaj ľudsky ľúto, že svojimi obvineniami zhadzujete niekoho iného,“ povedal pohnutým hlasom bývalý špeciálny prokurátor.
Po odchode Kováčika kandidoval v roku 2021 na jeho miesto aj Kysel. Uspel však Daniel Lipšic, ktorý z Kysela urobil svojho zástupcu.
Fico a predstavitelia Smeru sa Kováčika opakovane zastávali, dodnes zastávajú aj po jeho odsúdení a robili z neho politického väzňa. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) vlani v lete využil svoju právomoc a prerušil bývalému špeciálnemu prokurátorovi výkon trestu, hoci bol následne neprávoplatne odsúdený aj v druhej korupčnej kauze.
Útoky na špeciálnu prokuratúru a jej prokurátorov od politikov Smeru nezostali len pri ostrej kritike, s ktorou sa obracali napríklad aj na Európsku komisiu. Tú informovali, že sa podľa nich na Slovensku porušujú ľudské práva a prebieha deštrukcia právneho štátu, ich informácie však Komisiu nepresvedčili.
Keď sa Smer na čele s Ficom dostal opäť v roku 2023 k moci, tak zrušenie ÚŠP bolo jedno z prvých rozhodnutí vlády. Koalícia to presadila v rámci novely trestných kódexov. Úrad špeciálnej prokuratúry zanikol vlani k 20. marcu.
Prokurátori špeciálnej prokuratúry skončili na generálnej prokuratúre, väčšina na netrestnom úseku. Boli teda odstavení od ďalších prípadov. Kysela preradili na medzinárodný odbor. Aj s kolegami zo zrušeného ÚŠP ešte môže dokončiť kauzy, v ktorých stihli podať obžaloby v čase, keď ešte existoval Úrad špeciálnej prokuratúry. Prípad sýkorovcov mu teda ostal.
Úrad vlády bráni Lindtnera: Obvinenia svedka sú lživé
Takáč vypovedal na súde o rokoch 2009 až 2010, keď pôsobil Lindtner ako sudca Okresného súdu v Pezinku. Podľa denníka Sme hovoril, že v tých rokoch robil šoféra bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby Ľubošovi Kosíkovi. Podľa Takáča boli v častom kontakte s Lindtnerom. Takáča súd právoplatne odsúdil v roku 2013 za násilnú trestnú činnosť. Odsedel si trest osem rokov a teraz sa vraj snaží žiť nový život.
Kosík bol odsúdený za falšovanie zmeniek na 18 rokov. Vo väzení nie je, od roku 2016 žije v africkom Mali. Odtiaľ sa priznal v rozhovore pre SME k podielu na únose prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho v roku 1995 a hovoril aj o úlohe bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu na únose.
Keď ho teraz denník SME kontaktoval, potvrdil kontakty s Lindtnerom. Úplatky však nie. Zároveň povedal, že kontakty so súčasným poradcom premiéra sa skôr viažu na rok 2013. „S vtedajšími sudcami Davidom Lindtnerom a Richardom Molnárom sme boli v kamarátskom vzťahu, keďže sme všetci boli z okolia Ivana Lexu. Nepotrebovali sme nič riešiť cez úplatky,“ povedal Kosík.
Lindtner prostredníctvom úradu vlády poukázal práve na toto Kosíkovo tvrdenie. „Lindtner však tvrdí, že s Takáčom sa nikdy nestretol, nevie o ňom a uvedené obvinenia považuje za lživé a účelovo vymyslené,“ napísal úrad vlády.
Okrem toho poradca premiéra podľa úradu vlády poukazuje na účelovosť „obvinenia“, keďže pre uplynutie premlčacej lehoty údajného skutku nemôže vyvrátiť lživé a účelové tvrdenia svedka. Podľa Lindtnera si toho boli podozrivé osoby „nepochybne vedomé“.
Ak by sa totiž aj údajné uplácanie začalo vyšetrovať, Lindtnera nemôžu obviniť, pretože už bude premlčané. Aj k tomu prispela už spomínaná novela trestných kódexov presadených Smerom po nástupe k moci.