Language Switcher

Vyberte váš jazyk

Vznik sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu (ZOJ) v roku 2009 bol reakciou na neudržateľné praktiky, ktoré sa objavili v justícii v nedávnej minulosti za éry Štefana Harabina. Vtedy sa hŕstka sudcov postavila na obranu svojich kolegov, ktorí boli nespravodlivo disciplinárne stíhaní len za to, že vyjadrili kritiku na dianie v justícii.

Tento akt solidarity mal obrovský význam nielen pre samotných sudcov, ale sme presvedčení, že aj pre verejnosť, ktorá mohla vidieť, že aj v justičných kruhoch existuje odhodlanie chrániť cez obranu nespravodlivo stíhaných sudcov nielen týchto sudcov, ale aj samotných občanov.

Je dôležité pripomínať si túto nedávnu minulosť, pretože nám ukazuje, aký veľký význam mala a stále má ochrana práva a spravodlivosti v každej demokratickej spoločnosti. Vtedy sme boli svedkami zastrašovania a nátlaku, ktoré na sudcov vyvíjali politici, predsedovia súdov, ale aj samotní členovia Súdnej rady Slovenskej republiky. Takéto praktiky mali za cieľ vytesniť kritických sudcov z justičného systému a zastrašiť ostatných.

V reakcii na tieto praktiky v septembri roku 2009 skupina sudcov ZOJ prijala vyhlásenie „5 viet“, ktoré podpísalo celkovo 116 sudcov.

„5 viet“ je stále živých

„Snahu kompetentných orgánov postihovať sudcov za verejne vyslovené názory na pomery v justícii považujeme za ďalší zo signálov, ktorý ohrozuje slobodnú diskusiu o stave slovenského súdnictva. V takomto prostredí sa nám pracuje zle a preukázateľne rastúca nedôvera verejnosti voči justícii nás úprimne mrzí. O príčinách tohto stavu je potrebné slobodne diskutovať a atmosféra strachu, v ktorej sudca nemôže vysloviť hoc aj kontroverzný a provokujúci názor, je odrazom neslobody ducha. Mať slobodného ducha je nielen právom, ale aj povinnosťou sudcu. Mať slobodného sudcu je právom občana“.

Potreba obhajovať nezávislosť súdnej moci a sudcov, ktorí sú jej nositeľmi, je stále aktuálna.

Aj dnes sme svedkami toho, že sudcovia sú terčom útokov politikov, ktorí sa snažia cez disciplinárne konania odstaviť nepohodlných sudcov a tým aj zastrašiť ostatných sudcov.

Útoky a dehonestujúci spôsob kritiky sudcov sú prítomné aj na pôde Súdnej rady Slovenskej republiky, čím samotná súdna rada podrýva dôveru v nestrannosť a nezávislosť súdnictva. V tomto kontexte je dôležité, aby sa sudcovia vymedzili proti takýmto útokom a nezostávali ticho.

Sudcovia v týchto situáciách nesmú mlčať, pretože mlčanie by znamenalo súhlas s narušením spravodlivosti a nezávislosti súdnej moci. Nestrannosť súdov je základným pilierom právneho

štátu a je dôležité, aby sa sudcovia postavili na obranu nielen vlastných práv, ale aj práv všetkých občanov, ktorí sa spoliehajú na spravodlivý a nezávislý súdny proces. Ak sudcovia mlčia, umožňujú pokračovanie zasahovania do spravodlivosti a podporujú kultúru strachu, ktorá môže ohroziť demokratické hodnoty a právny štát.

Existencia ZOJ má preto stále význam pri obrane nezávislosti súdnictva, posilňovaní solidarity medzi sudcami a ochrane spravodlivosti pred politickými tlakmi a zastrašovaním sudcov zvnútra justície. Z tohto dôvodu sme sa dňa 22. novembra 2024 pretransformovali z neformálnej iniciatívy na združenie aktívnych a emeritných sudcov Za otvorenú justíciu .

Pridajte sa k nám

Ak vám táto situácia nie je ľahostajná, pridajte sa k nám.

ZOJ ponúka nielen morálnu podporu, pomoc a ochranu pred útokmi zvonku, ale aj zvnútra justičného prostredia, ktoré v poslednom období prerastá až do neprijateľného tlaku a zastrašovania.

ZOJ bude apelovať na členky a členov súdnej rady, aby sa vrátila na jej pôdu kultúra prejavu a rešpekt k inému názoru. Súhlas alebo nesúhlas s niečím, nie je dôvodom na vytváranie nepriateľského prostredia.

ZOJ chce aj naďalej prispievať k posilneniu právneho štátu a dôvery verejnosti v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Slobodný sudca nie je len ideálom, ale nevyhnutnosťou pre fungovanie spravodlivého a nezávislého súdnictva.

V Bratislave 12. decembra 2024

tím združenia ZOJ.

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.