Občianske združenie "Sudcovia za otvorenú justíciu" Vitajte na stránke, ktorú vytvorili sudcovia pre sudcov a širokú verejnosť.

Sme tu pre všetkých, ktorých zaujíma stav súdnictva, ktorí chcú o tejto téme otvorene diskutovať, slobodne si vymieňať názory, dávať podnety a návrhy na zmeny.

Našim mottom sú slová „Za otvorenú justíciu“ a nadväzujeme tak na ciele a dokumenty iniciatívy pod týmto názvom, ako aj na aktivity občianskej iniciatívy„Spravodlivosť otvára brány“ a prehlásenie sudcov „Päť viet“.

Sme rozhodnutí chrániť záujmy sudcov pred neoprávnenými útokmi či už zvonka alebo zvnútra systému. Dokázali sme to našimi aktivitami na obranu sudcov, ktorí podľa nášho názoru boli šikanózne disciplinárne stíhaní. Ochrana korporatívnych záujmov sudcovského stavu však nie je naším prvoradým cieľom. Tým je zlepšenie stavu. Nemyslíme si, že slovenská justícia je v ideálnej kondícii a nikto nemá právo ju kritizovať. Konštruktívnu kritiku chceme prijať, diskutovať o nej a brať z nej námety na zlepšenie. Na druhej strane budeme aj naďalej rezolútne odmietať dehonestáciu sudcovského stavu ako celku.

O nás

Skupina sudkýň a sudcov na ustanovujúcej Konferencii v Šoporni dňa 15. októbra 2011 založila občianske združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ („ZOJ“).

Združenie nadväzuje na doterajšiu činnosť rovnomennej neformálnej sudcovskej iniciatívy. Je otvorené všetkým sudcom, ktorí sú presvedčení, že hľadanie a uplatňovanie spravodlivosti je ich poslaním.

ZOJ bude presadzovať otvorenosť a transparentnosť súdnictva, nezávislosť súdnej moci a zodpovednosť sudcov za výkon povolania.

Pri presadzovaní svojich zámerov budeme komunikovať s čo najširšou verejnosťou.

V Šoporni dňa 15. októbra 2011

 

JUDr. Katarína Javorčíková
prezidentka združenia

Prečo spoluzakladám ZOJ - K. Javorčíková

Pracujem v justícii 31 rokov, mám vek po 50-tke, cítim sa unavená a je mi veľmi smutno. Môj smútok z veľkej miery pramení zo straty Juraja a v krátkom čase po jeho odchode aj zo straty môjho milovaného otca, ale nielen z toho.

Často myslím na roky práce v Združení sudcov Slovenska, na ten obrovský entuziazmus, nadšenie, masovú základňu, veľkú podporu zo zahraničia. Bola som pri tom, keď vznikali základy demokratického súdnictva a verila som, že tento proces je nezvratný. Tá práca ma vyčerpávala a napĺňala energiou a radosťou súčasne. Mala som dlho pocit, že v súdnictve sme vytvorili silnú základňu sudcov, ktorí dokážu presadiť všetko pozitívne, čo sme videli vo vyspelej Európe.  V čase keď bol prezidentom ZSS Juraj Majchrák a viceprezidentkou Soňa Minxová, bola zjednotená veľká časť sudcov, a získali sme si rešpekt a vážnosť aj v zahraničí.

A potom prišiel rok 2006 a všetko sa začalo meniť. Zo sudcovskej elity sa zrazu stali nehodní sudcovia, ktorých bolo treba vyzliecť z talára, alebo ich aspoň inak postihnúť. Združenie sudcov zostalo ticho a začala sa jeho pomalá agónia. Zo Súdnej rady sa stal zvláštny orgán, akoby pracujúci len pre jedného muža na jej čele. Ticho zostalo aj na súdoch a všetci sme čakali čo bude ďalej. Ako prvý verejne zaznel hlas sudkyne Dubovcovej, ktorá na zdesenie mnohých presne popísala, čo sa v justícii deje. Množiace sa disciplinárky vyburcovali aj ďalších, ktorí cítili potrebu aspoň morálne prísť podporiť kolegov pred disciplinárnym súdom. V roku 2009 sa narodilo „Päť viet“ a napriek útokom zo všetkých strán si pár sudcov trúflo v roku 2010 založiť iniciatívu Za otvorenú justíciu.

Čítať ďalej...

Prečo spoluzakladám ZOJ - J. Hrubala

1. Součástí vyspělé morálky je to, že si dokážeme sebekriticky utvářet morální postoje druhého řádu, tedy morální postoje ke svým vlastním morálním postojúm.

Tomáš Sobek
Uverejnené v „Právo a Dobro v ústavní demokracii“
Jří Přibáň. Pavel Hollander et al.

2. Kolektivní historická zkušenost středoevropského soudce, vypěstovaná v prúběhu 20. století, říká, že ten, kdo hodnotově vystrčí hlavu a bude následovat vábení transcendentna, ať již v rámci jakéhokoli režimu, o tu hlavu přijde ihned poté, co se opět změní transcendentno.

Michal Bobek
Uverejnené v „Právo a Dobro v ústavní demokracii“
Jří Přibáň. Pavel Hollander et al.

Čítať ďalej...

Prečo spoluzakladám ZOJ - J. Babjak

1.Výkon spravodlivosti vyžaduje splnenie viacerých podmienok, vrátane „dobrej kondície“ justície. O tom, že aj tu treba hodne naprávať, svedčia ako kritické hlasy zvonku, tak aj zvnútra.

Justícia potrebuje mnoho vecí. Aj svedomie, t. zn. vnútorný hlas, ktorý sa ozve, keď sa šlape po jej podstate; aj sudcov, ktorí si dokážu nielen vytvoriť kritický názor, ale ho tiež verejne povedať; ale aj takých, ktorí dokážu nielen kritizovať a búrať staré, ale aj vymýšľať a vytvárať nové.

Justícia je súčasťou štátu a spoločnosti, a nie ostrovom samým pre seba. Ako mocensky, tak aj názorove, musí preto koexistovať s mocou zákonodarnou a výkonnou, a tiež s občianskou spoločnosťou.

2.V záujme  toho hlavného – nezávislého a nestranného výkonu spravodlivosti – sa obdobne zmýšľajúci sudcovia môžu združovať.

Občianske združenie „Sudcovia „Za otvorenú justíciu“(„ZOJ“) je pokračovateľom predošlých známych iniciatív, ako napr. Spravodlivosť otvára brány(SOB) , Päť viet a iniciatívy „Za otvorenú justíciu“ a zákonite preto na ne nadväzuje.

Čítať ďalej...

Prečo spoluzakladám ZOJ - E. Berthotyová

„Vláda práva je vzácnejší ideál než vláda právnických textov“ (Ronald Dworkin, Taking Rights Seriously, str. 338)

„Demokracia vyžaduje rozhodovanie, ktoré harmonizuje tak rešpekt k textu zákona.... ako aj k morálnym právam a hodnotám vrátane slobody a rovnosti. ...Demokracia  však nevyžaduje servilné nasledovanie textu zákonov alebo legislatívnych materiálov.“ (Alexanedr Peczenik, On Law and Reason, str.41)

V dobe, keď autority (držitelia moci) v justícii, ale aj väčšina sudcov  mlčia  a nečinne sa prizerajú skrivodlivosti, ktorá je páchaná samotnými sudcami na sudcoch,  je disent v podobe  otvorene   vysloveného  a odôvodneného   nesúhlasu  s takýmto pošliapavaním základných hodnôt ako je spravodlivosť,  sloboda slova a  rovnosť, jediným prostriedkom a zbraňou v rukách tých, ktorí sú presvedčení, že hľadať  a nachádzať spravodlivosť je nielen pridanou hodnotou, ale hodnotou cieľovou.

Čítať ďalej...

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka O nás

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri